Téměř 60 miliionů euro hodlá vydat Evropská agentura pro námořní bezpečnost (EMSA), se sídlem v Lisabonu za dodávku dronů s dlouhým doletem a dosahem. Chce je použít na monitorování dění okolo pobřeží Evropské unie. Na zakázku upozornil server Bruselská spojka.
Drony, které budou na dálku pilotovat zaměstnanci Evropské agentury pro námořní bezpečnost (EMSA) by mohly zanedlouho hlídat pobřeží a námořní provoz u evropských břehů. Podle zjištění serveru Bruselská spojka EMSA vypsala tendr na dodávku bezpilotních leteckých prostředků. Cena zakázky je 50 milionů eur a přihlášky do tendru lze podat do 10. května tohoto roku. Pokud by se některá z českých či moravských firem rozhodla o zakázku ucházet, stačí kontaktovat Bruselskou spojku, která jí s veškerou administrativou ohledně evropského tendru pomůže.
„Cílem zakázky je poskytnout služby dozoru prostřednictvím dálkově řízených leteckých systémů na podporu provádění funkcí v oblasti civilního námořního dohledu na podporu provádění funkcí ostrahy pobřeží. Ty by měly mít vysoký stupeň použitelnosti a dostupnosti, což EMSA umožní poskytnout provozní kapacitu a zabezpečit další toky údajů pro členské státy Evropské unie, Island, Norsko, Evropskou komisi, agentury Evropské unie a vládní organizace,“ uvádí se v popisu zakázky.
EMSA si už funkce bezpilotních letounů pro ostrahu pobřeží vyzkoušela v loňském roce v řádově menší zakázce za 310.000 euro. V prosinci 2016 vypsala zakázku právě na testování nejmodernějších strojů ve vztahu k letounům, senzorům a operacím. Tato demonstrace měla doložit, jak mohou bezpilotní prostředky podpořit řadu kontrolních aktivit na moři, například kontrolu znečištění na moři, kontrolu emisí, odhalování nezákonného rybolovu, potírání obchodu s drogami, operace pro potírání nezákonné migrace a vyhledávání a záchrany osob.
O podobnou ostrahu usiluje také Evropská pohraniční a pobřežní stráž (Frontex). Ta již na podzim vypsala zakázku za sedm milionů euro na provedení zkoušky systému námořního sledování s dlouhým doletem se dvěma typy dronů. Zástupci agentury počítali s tím, že tyto platformy nalétají až 600, respektive 300 hodin za 120 kalendářních dní v roce 2018. „Zkoušky by se měly uskutečnit v oblastech Středozemního moře určené agenturou Frontex ve spolupráci s 1 nebo několika hostitelskými členskými státy v časovém horizontu 2. až 4. čtvrtletí roku 2018,“ uvedla tehdy Bruselská spojka.
Jiří Reichl