Výbor pro právní záležitosti Evropského parlamentu, jemuž předsedá český europoslanec Pavel Svoboda (KDU ČSL), včera hlasoval pro legislativu, která je mnoha experty označována za „Nástroj pro dohled a kontrolu“. Legislativní návrh upravuje autorské právo EU takovým způsobem, který má dle výboru donutit svět internetu, aby se adaptoval na pravidla „offline“ světa.
Celý návrh legislativy prošel 14 hlasy pro, 9 proti a 2 europoslanci se zdrželi hlasování. Hlavní kritici zákona tvrdí, že nutí společnosti jako Google nebo Microsoft, aby aktivně potlačovaly sdílení materiálu, u kterého si někdo nárokuje autorské právo. A právě s nárokováním si autorského práva je problém, jelikož není příliš jasné, na jaký materiál se zákon vztahuje. Europoslanci tvrdí, že zákon má ochránit například muzikanty nebo novináře a jejich práva, ale ve finále se zdá, že může mít mnohem širší dopady. Bezstarostné sdílení věcí na internetu se tak může stát minulostí.
Již nyní se však zavázalo několik europoslanců, že se hodlají proti zákonu postavit ve finálním hlasování v Evropském parlamentu. Zdá se tak nepravděpodobné, že omezení vstoupí v platnost.
Kritika
Europoslanci hlasovali pro takové změny navzdory varování různých občanských iniciativ a největších jmen internetu, jako je například vynálezce Webu Tim Berners-Lee nebo zakladatele Wikipedie Jimmy Wales. Někteří se bojí, že by taková legislativa měla dopad i na šíření memů, vtipných většinou satirických obrázků, což by bylo podle nich omezení svobody slova. Speciální zpravodaj OSN David Kaye se také vyjádřil k problematice cenzury s tím, že by bylo těžké odhalit kritický komentář, satiru nebo parodii. Zejména pokud by na to měly velké firmy uplatňovat automatické filtry.
Ředitelka Evropské spotřebitelské organizace (BEUC) Monica Goyensová k tomu řekla, že europoslanci nedokázali přijít s návrhem, z kterého by profitovali jak občané, tak umělci a tvůrci. „Internet, tak jak ho známe, se změní, když budeme chtít po platformách, aby systematicky cenzurovaly obsah, který chtějí uživatelé zveřejnit. Internet se změní z místa, kde si uživatelé mohou svobodně sdílet výtvory a nápady na místo, které podléhá omezování a kontrole,“ dále uvedla Goyensová.
Návrh se setkal i s odporem ze strany dalších europoslanců. Asi nejhlasitějším odpůrcem je europoslankyně za Stranu zelených Julie Reda. „Výsledek tohoto hlasování napadnu na zasedání Evropského parlamentu a příští měsíc o něm vynutím na plenárním zasedání hlasování, “ dodává Redová.
Mohlo by vás zajímat
Jak dál?
Celý návrh musí schválit Evropská komise a poté i Rada EU, kterou tvoří ministři jednotlivých členských zemí. Již nyní se však zavázalo několik europoslanců, že se hodlají proti zákonu postavit na finálním hlasování v Evropském parlamentu. Zdá se tak nepravděpodobné, že by mělo omezení vstoupit v platnost.
Filip Hanka