Evropská unie podepsala s Norským královstvím memorandum o porozumění, kterým zahájila strategické partnerství za účelem rozvoje udržitelných surovinových a bateriových hodnotových řetězců. Jedná se o důležitý stavební blok Zelené aliance EU-Norsko, kterou v dubnu 2023 oznámili předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová a norský premiér Jonas Gahr Støre. Memorandum o porozumění podepsali výkonný místopředseda Evropské komise pro evropskou zelenou dohodu, interinstitucionální vztahy a prognózy Maroš Šefčovič, a ministr obchodu a průmyslu Norského království Jan Christian Vestre.
Nové partnerství nabízí komplexní rámec pro budoucí a dlouhodobou spolupráci mezi Evropskou unií a Norskem v oblasti dvou hodnotových řetězců strategického významu. Jejich užší integrace, podpořená geografickou blízkostí, může pomoci snížit rizika narušení obchodu a zároveň zvýšit celkovou konkurenceschopnost našich ekonomik a vytvořit kvalitní pracovní místa.
Podpis se shoduje s 30. výročím Dohody o Evropském hospodářském prostoru, která zajišťuje účast Norska na jednotném trhu.
Pět oblastí spolupráce
Memorandum o porozumění navazuje úzkou spolupráci mezi Evropskou unií a Norskem v pěti oblastech: Integrace hodnotových řetězců v oblasti surovin a baterií, a to usnadněním společných investičních projektů prostřednictvím společných podniků, konsorcií, účelově založených společností a dalších forem spolupráce průmyslových subjektů, včetně propojení konečných uživatelů s dodavateli surovin.
Spolupráce v oblasti výzkumu a inovací, přičemž výsledky společných projektů poskytnou dobrý základ pro potenciální průmyslové využití a implementaci. Norsko bylo velmi aktivní v rámcovém programu EU pro výzkum a inovace – Horizont 2020 a pokračuje v tom i v rámci současného programu Horizont Evropa.
Mohlo by vás zajímat
Uplatňování vysokých environmentálních, sociálních a správních standardů a postupů bude usnadněno vzájemnými konzultacemi a výměnou informací o příslušných politikách a iniciativách v rámci celých hodnotových řetězců, včetně recyklace a nakládání s odpady.
Mobilizace finančních a investičních nástrojů na podporu investičních projektů v rámci partnerství, zejména prostřednictvím Invest EU, Evropské aliance pro suroviny a Evropské aliance pro baterie.
Rozvoj potřebných dovedností pro vysoce kvalitní pracovní místa v odvětvích surovin a baterií. To zahrnuje mobilizaci zúčastněných stran a finanční podporu pro rozvoj a zavádění vhodných iniciativ a využívání stávajících iniciativ, jako je Evropská akademie pro baterie.
Další kroky
Po podpisu memoranda o porozumění budou Evropská unie a Norsko společně se zúčastněnými stranami pracovat na provádění plánu partnerství. Jako první aktivita je plánována akce pro navázání obchodních kontaktů, která se uskuteční 22. dubna během veletrhu Hannover Messe.
Partnerství v oblasti surovin a baterií je jedním ze stavebních kamenů Zelené aliance EU-Norsko, která byla podepsána v dubnu 2023 a jejímž cílem je posílit společná opatření v oblasti klimatu, úsilí o ochranu životního prostředí a spolupráci při přechodu na čistou energii a v průmyslu.
Je výhodná pro obě strany a pomáhá dosáhnout zeleného a digitálního přechodu. V praxi podpoří rozvoj udržitelných dodavatelských řetězců mezi oběma stranami a umožní prohloubení environmentálních, sociálních a správních standardů i výměnu znalostí o surovinách.
Norsko je země bohatá na nerostné suroviny, v úvahu připadají vzácné zeminy, hořčík, titan, vanad, fosfátové horniny a další zdroje. Má také velkou kapacitu pro zpracování mnoha surovin. V posledních letech se odvětví baterií výrazně rozvíjí a vzniká mnoho nových podniků v celém hodnotovém řetězci.
Evropská unie má dobře zavedený a rostoucí trh s ekologickými technologiemi, jako jsou baterie, s odhadovanou poptávkou v roce 2023 ve výši 175 GWh, který nabízí mnoho příležitostí pro dohody o odběru, společné podniky a společné projekty výzkumu a inovací. Průmysl baterií v EU je druhý největší na světě, přičemž stávající zařízení mají kapacitu až 220 GWh a další projekty na výrobu baterií o objemu 1 TWh byly oznámeny nebo jsou v současné době ve výstavbě. Kromě toho EU rozvíjí svůj potenciál v oblasti kritických a strategických surovin, což nabízí příležitosti pro spolupráci s norskými partnery.
Vzhledem k tomu, že kritické suroviny jsou základním předpokladem pro dosažení cílů v oblasti zelené a čisté energie, zahájila Komise v rámci akčního plánu pro kritické suroviny budování řady partnerství v oblasti surovin s Kanadou a Ukrajinou v roce 2021, Kazachstánem a Namibií v roce 2022, Argentinou, Chile, Zambií, Demokratickou republikou Kongo a Grónskem v roce 2023 a Rwandou v roce 2024.
Nově vzniklé partnerství umožňí oběma stranám rozvíjet obchod a investice do bezpečného, udržitelného a odolného hodnotového řetězce surovin, který je klíčem k dosažení přechodu na klimaticky neutrální a digitalizované ekonomiky.
Tato partnerství jsou v souladu se strategií Global Gateway, klíčovou iniciativou EU pro investice do udržitelných a vysoce kvalitních projektů ve světě, která zohledňuje potřeby partnerských zemí a zajišťuje trvalý přínos pro místní komunity a jejímž prostřednictvím EU mobilizuje až 300 miliard eur.
(nik)