INZERCE

První německý plovoucí LNG terminál zahájil provoz v prosinci 2022 v přístavu Wilhelmshaven. Foto: Uniper

Evropská unie odstartovala první společný nákup plynu. Česko může pořídit až 1,5 miliardy kubíků

Společné evropské nákupy zemního plynu startují. Energetické společnosti se již mohou hlásit do mechanismu AggregateEU a nahlásit, kolik plynu chtějí nakoupit. Podle tiskové zprávy Evropské komise se členské země bude moci doplněním zásob plynu připravit na příští zimní sezónu a díky své kolektivní tržní síle vyjednat s dodavateli lepší cenu.

Zaregistrované společnosti mají týden na to, aby na tuto první výzvu ke společnému nákupu reagovaly. Termín pro předložení žádostí jednotlivými společnostmi končí v úterý 2. května. Následovat bude nabídkové řízení na světovém trhu. Jakmile mechanismus AggregateEU propojí společnou evropskou poptávku s nabídkami mezinárodních dodavatelů plynu, zahájí zúčastněné společnosti s dodavateli jednání o smluvních podmínkách nákupu a dodávek plynu.

Očekávání je takové, že první kupní smlouvy budou podepsány před začátkem léta. Vypadá to, že zájem je – a značný. Podle Evropské komise se zaregistrovalo již 76 společností a další proces registrace dokončují. Dalších 11 společností je připraveno poskytovat služby jako zástupce nebo tzv. centrální kupující. Další nabídková řízení budou probíhat pravidelně, a to každé dva měsíce během následujícího dvanáctiměsíčního období.

Členské země EU se zavázaly podílet se na agregaci poptávky v rozsahu minimálně 15 procent cíle v oblasti skladování plynu. To představuje přibližně 13,5 miliardy metrů krychlových nakoupeného plynu ročně. Cíle v oblasti skladování a společného nákupu plynu byly dohodnuty loni v reakci na manipulace s trhem, kterého se dopustilo Rusko před i po zahájení invaze na Ukrajinu. Proto je logické, že ruský plyn je ze společného nákupu vyloučen.

Síkela podpořil zapojení českých obchodníků

„Společné nákupy plynu byly jedním z hlavních opatření, která jsme dojednali během českého předsednictví. Očekávám, že nám pomohou naplnit zásobníky před příští zimou a zároveň se vyvarovat skokovým růstům cen,“ uvedl k zahájení prvního společného nákupu plynu ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

„Jsem rád, že se ministerstvu průmyslu a obchodu podařilo zprostředkovat tak rozsáhlé zapojení českých obchodníků do této iniciativy. Náš závazek naplnit zásobníky alespoň z 15 procent prostřednictvím společných nákupů budeme moci, dle předběžné indikace firem, díky naší snaze překročit až třikrát,“ dodává ministr Síkela a dodal, že plnění zásobníků bude probíhat minimálně do října.

České zásobníky mají kapacitu skoro 3,5 miliardy metrů krychlových. Prostřednictvím společné platformy by tedy čeští obchodníci mohli nakoupit až 1,5 miliardy kubíků plynu. Aktuální naplněnost zásobníků na českém území je i díky úsporám ve spotřebě a mírné zimě v tuto dobu téměř 50procentní, tedy vyšší než v minulých letech. Průměrná naplněnost zásobníků v Evropě nyní dosahuje 57,9 procenta, loni to ke stejnému datu bylo 31,2 procenta.

Energetická platforma EU byla vytvořena v dubnu 2022, poté co získala od Evropské rady mandát v reakci na potřebu diverzifikace dodávek energie a zbavení se závislosti na ruském plynu. Zabralo však celý rok, než se podařilo připravit první společný nákup. Zajímavostí může být fakt, že nákupní platforma je přístupná nejen společnostem ze zemí EU, ale i z dalších zemí. Konkrétně o účast projevily zájem Ukrajina, Moldavsko a Srbsko.

(dtr)