INZERCE

Aktualizovaná pravidla evropské společné zemědělské politiky slibují zjednodušení, menší administrativní zátěž a větší flexibilitu při plnění určitých environmentálních podmínek a zároveň zajišťují předvídatelný rámec pro zemědělce. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Evropská rada zmírní environmentální podmínky společné zemědělské politiky

Rada Evropské unie schválila cílený přezkum společné zemědělské politiky tím, že formálně přijala cílený přezkum některých základních aktů. Přezkum je reakcí na obavy, které zemědělci vyjádřili v posledních měsících, a zohledňuje dopad geopolitického vývoje, jako jsou důsledky ruské invaze na Ukrajinu a extrémní povětrnostní jevy.

Přezkum se zabývá některými prvky nařízení o strategických plánech společné zemědělské politiky a nařízení o financování, řízení a sledování společné zemědělské politiky. Reaguje na problémy, které se vyskytly během prvního roku provádění nové společné zemědělské politiky (SZP).

„Tento cílený přezkum společné zemědělské politiky je konkrétním výsledkem našeho úsilí o omezení byrokracie a zjednodušení pro zemědělce. K přijetí došlo pouhé dva měsíce poté, co Evropská komise návrh předložila. To jasně ukazuje, že plníme sliby, které jsme dali evropským zemědělcům,“ zdůraznil belgický místopředseda vlády a ministr pro osoby samostatně výdělečně činné, malé a střední podniky a zemědělství, institucionální reformy a demokratickou obnovu David Clarinval.

Aktualizovaná pravidla slibují zjednodušení, menší administrativní zátěž a větší flexibilitu při plnění určitých environmentálních podmínek a zároveň zajišťují předvídatelný rámec pro zemědělce.

Jejím cílem je dosáhnout pečlivé rovnováhy mezi potřebou zachovat ambice v oblasti udržitelnosti obsažené ve stávající SZP a zajištěním účinného a rychlého řešení obav zemědělců.

Akt nyní podepíší zástupci Rady a Evropského parlamentu. Poté bude vyhlášeno v Úředním věstníku a vstoupí v platnost prvním dnem po vyhlášení, tedy do konce května.

Zemědělci budou moci některá nová pravidla týkající se environmentálních podmínek uplatňovat zpětně pro rok podávání žádostí 2024.

(nik)