Evropská rada na sklonku května schválila závěry o infrastruktuře elektrické rozvodné sítě Evropské unie. Navrhuje v nich řadu opatření pro propojenou a odolnou elektrickou síť v Evropě s cílem zajistit energetickou bezpečnost a dosáhnout dekarbonizace v Unii.
„Podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny se od roku 2004 více než zdvojnásobil a dosáhl téměř 40 procent. Závěry Rady jsou v souladu s tímto vývojem a odrážejí ambici Evropské unie stát se ekologičtější, konkurenceschopnější a odolnější v odvětví energetiky a zdůrazňují potřebu zavést supersíť EU, která by zahrnovala více obnovitelných zdrojů energie, podporovala elektrifikaci, stabilizovala ceny a zvyšovala energetickou bezpečnost,“ prohlásila belgická ministryně energetiky Tinne Van der Straeten.
Cílem Evropské unie je dosáhnout plně integrovaného, propojeného a synchronizovaného energetického systému v Evropě.
V závěrech Rady je zdůrazněna potřeba dlouhodobého a koordinovaného plánování infrastruktury elektrické sítě na evropské úrovni, zejména s ohledem na rostoucí problém přetížení sítě. Toto plánování by mělo být kombinováno s koordinací vnitrostátních plánů zdola nahoru na regionální úrovni a mělo by zohledňovat specifika regionů, které nejsou vzájemně propojeny nebo nejsou dostatečně propojeny.
V této souvislosti byla Evropská komise vyzvána, aby navrhla posílený rámec, který zajistí, aby plánování a zavádění sítě bylo v souladu s cíli Evropské unie v oblasti klimatu a energetiky. Cílem je zvýšit transparentnost a sledovatelnost celého procesu plánování a rozvoje přenosové soustavy.
V závěrech byla Komise ještě vyzvána k tomu, aby posoudila a identifikovala nedostatky a v případě potřeby vypracovala opatření ke zlepšení správního rámce na úrovni EU, pokud jde o plánování, výběr a provádění přeshraniční infrastruktury, s cílem zajistit dostatečně integrovaný evropský a regionální přístup.
Podle závěrů Rady by Komise měla rovněž pomoci členským státům zlepšit bezpečnost dodávek elektřiny, přičemž by se měla zaměřit na rizikovou připravenost a zohlednit konkrétní rizika spojená s některými vnějšími hranicemi EU.
V zájmu posílení odolnosti infrastruktury se členské státy vyzývají, aby posílily spolupráci se subjekty na všech úrovních se zaměřením na hybridní hrozby a kritickou infrastrukturu.
V neposlední řadě závěry uznávají bezprecedentní investiční potřeby do elektrických sítí na přenosové i distribuční úrovni s cílem zajistit vysoce propojenou, integrovanou a synchronizovanou evropskou energetickou soustavu, která je nezbytná pro dosažení cílů EU v oblasti dekarbonizace, konkurenceschopnosti a bezpečnosti dodávek.
Komise byla mimo jiné ještě vyzvána, aby poskytla informace o skutečných investičních potřebách v souvislosti s elektrickými sítěmi – ve srovnání s finančními prostředky na ně vyčleněnými – a aby hledala způsoby, jak zvýšit celkové investice do infrastruktury elektrizační soustavy. Evropská investiční banka je rovněž vyzývána, aby podporovala další rozšiřování a modernizaci sítí prostřednictvím finančních iniciativ.
Kromě toho musí Komise rovněž určit opatření k urychlení povolovacích postupů sítí pro rychlejší rozvoj elektrických sítí a zároveň zajistit zapojení veřejnosti.
Společnost SolarPower Europe vydala v reakci prohlášení, ve kterém vítá závěry o rozvodných sítích a naléhavě vyzývá vedoucí představitele Unie, aby učinili další krok směrem k flexibilitě.
„Zatímco sítě jsou nezbytné pro energetickou transformaci, flexibilita, která zahrnuje bateriová úložiště a reakci na poptávku, je zásadní pro to, aby se sítě mohly rychle přizpůsobit, když infrastruktura dohání zpoždění. Litujeme, že se ministři nezabývali výzvami týkajícími se rozšiřování bateriových úložišť a dalších flexibilních řešení se stejnou podrobností jako v případě síťové infrastruktury,“ řekla generální ředitelka společnosti SolarPower Europe Walburga Hemetsbergerová.
„Jsme daleko za cílem 200 gigawattů bateriových úložišť potřebných do roku 2030,“ připomněla Walburga Hemetsbergerová.
„Navzdory tomu, že flexibilita je rychlejším a nákladově efektivnějším řešením, jak se vyhnout negativnějším cenám na trzích s elektřinou. Naléhavě vyzýváme vedoucí představitele EU, aby učinili další krok v oblasti čisté flexibility, například stanovením politických cílů v oblasti skladování energie a reakce na poptávku pro roky 2030 a 2040. Flexibilita musí zůstat jednou z hlavních priorit politické agendy,“ dodala generální ředitelka společnosti SolarPower Europe Walburga Hemetsbergerová.
(nik)