Od dnešního dne odstartovala svou činnost pracovní skupina k Energetické platformě Evropské unie. Její úkol zní jasně: zbavit Evropu energetické závislosti na Rusku a zajistit dodávky zemního plynu z jiných zemí. Mezi aktivní účastníky platformy patří i Česká republika.
Zmíněná platforma bude mít na starosti koordinaci nákupů plynu mezi členskými státy EU. „Společné nákupy plynu jsem na úrovni EU prosazoval už od první mimořádné rady ministrů po zahájení ruské invaze na Ukrajinu. Považuji to za jeden ze základů snižování energetické závislosti na Rusku,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.
„To se neobejde také bez rychlého budování propojení mezi členskými státy EU a vzájemné solidarity při přerozdělování zásob plynu,“ dodává Síkela k tématu.
Vznik pracovní skupiny navazuje na balíček opatření REPowerEU Plan, který Evropská komise zveřejnila 18. května. Mezi hlavní oblasti, na které se má zaměřit, patří společný nákup plynu za výhodnějších podmínek, efektivní využívání plynárenské infrastruktury a koordinace vyjednávání s mezinárodními partnery.
Nově zřízená pracovní skupina pod vedením Generálního ředitelství pro energetiku funguje od dnešního dne. Myšlenku společných nákupů zemního plynu (potrubní cestou i ve zkapalněné podobě – LNG) a vodíku v obecné rovině schválili šéfové vlád na Evropské radě již na konci března.
Včera na svém twitterovém účtu oznámil ministr Jozef Síkela posun v otázce nákupu ropy. Podle jeho vyjádření je zajištění rychlé náhrady za ruskou ropu pro české rafinerie na velmi dobré cestě. Ropu dopravovanou ropovodem Družba z Ruska má nahradit navýšení kapacity ropovodu TAL z italského Terstu.
Jedná se o projekt označovaný zkratkou TAL+. „K jeho realizaci je potřeba souhlas ostatních akcionářů ropovodu, který jsme před pár dny předběžně získali. Nyní se ladí technické podmínky projektu. Pokud vše půjde, jak má, budeme do dvou let nezávislí na ropě z Ruska,“ uvedl ministr Síkela.
Pro připomenutí: Česko v minulých letech dováželo z Ruska zhruba 50 procent ropy, zbylé množství pocházelo hlavně z Ázerbájdžánu, Kazachstánu a Spojených států. Horší je situace v případě zemního plynu, u kterého je naše dovozní závislost na Rusku bezmála 100procentní.
Tomáš Rovný