Evropská komise ve svém pravidelném balíčku rozhodnutí o nesplnění povinnosti podniká právní kroky proti členským státům za nesplnění povinností, které pro ně vyplývají z právních předpisů EU. Cílem těchto rozhodnutí, která se týkají různých odvětví a oblastí politiky EU, je zajistit řádné uplatňování práva EU ve prospěch občanů a podniků. V posledním balíčku figurují Bulharsko, Španělsko, Francie, Itálie, Kypr, Nizozemsko, Slovensko a Švédsko. Komise je řeší pro to, že dosud neimplementovaly pravidla EU, jejichž cílem je urychlit povolovací proces pro projekty v oblasti energie z obnovitelných zdrojů.
Řízení o porušení unijního práva – infringement – má dvě fáze. V první fázi zasílá Evropská komise členskému státu nejprve formální upozornění na porušení práva a posléze své odůvodněné stanovisko. Teprve ve druhé fázi dochází k projednání porušení práva před Evropským soudním dvorem.
Směrnice o obnovitelných zdrojích, kterou se mění předchozí směrnice, zavádí nová pravidla, jejichž cílem je zjednodušit a zkrátit povolovací postupy jak pro projekty v oblasti energie z obnovitelných zdrojů, tak pro infrastrukturní projekty, které jsou nezbytné pro integraci nových kapacit do elektrizační soustavy. Lhůta pro implementaci těchto ustanovení do vnitrostátního práva uplynula 1. července 2024. Ve vyjmenovaných osmi zemích Komise identifikovala nedostatky.
V některých zemích neimplementovaná směrnice zahrnuje jasné lhůty pro povolovací řízení zaměřená na konkrétní technologie nebo typy projektů obnovitelných zdrojů. Kromě toho zavádí předpoklad, že projekty v oblasti energie z obnovitelných zdrojů, skladování a související infrastruktura sítě jsou v převažujícím veřejném zájmu. Členské státy mají rovněž povinnost navrhnout „oblasti s urychlením obnovitelných zdrojů“, kde mohou projekty využívat kratší lhůty pro vydání povolení vzhledem k nízkým dopadům na životní prostředí.
Mohlo by vás zajímat
V září 2024 zaslala Komise výzvu 26 členským státům, protože směrnici plně neimplementovaly do vnitrostátního práva. Po přezkoumání odpovědí členských států se Komise rozhodla vydat odůvodněná stanoviska vůči Španělsku, Itálii, Kypru, Slovensku a Švédsku, jelikož neoznámily prováděcí opatření, a Bulharsku, Francii a Nizozemsku, protože neposkytly dostatečně jasné a přesné informace o tom, jak jejich prováděcí opatření provádějí jednotlivé směrnice předpisy.
Osm členských států má nyní dva měsíce na to, aby zareagovaly a přijaly nezbytná opatření. Pokud tak neučiní, může se Komise rozhodnout, že věc předloží Soudnímu dvoru Evropské unie.
Maďarsko a Polsko čelí kritice za to, že neimplementovaly do vnitrostátního práva pravidla EU týkající se vnitřního trhu s elektřinou, který měl lhůtu 31. prosince 2020. Komise zaslala v únoru 2021 formální výzvu Maďarsku a v květnu 2022 Polsku poté, co dospěla k závěru, že tyto země plně nezačlenily všechna ustanovení směrnice do svých vnitrostátních právních předpisů. Po posouzení jejich odpovědí a opatření, která oznámili, Komise zjistila, že tyto členské státy stále nesplnily požadavky v plném rozsahu.
Belgie, Estonsko, Lotyšsko a Rumunsko pak neimplementovaly do vnitrostátního práva směrnici o obnovitelných zdrojích energie z roku 2018. Ta poskytuje právní rámec pro rozvoj energie z obnovitelných zdrojů v odvětvích elektřiny, vytápění, chlazení a dopravy. Stanoví závazný cíl v oblasti energie z obnovitelných zdrojů na úrovni EU pro rok 2030 a obsahuje zvláštní pravidla pro záruky původu.
Směrnice taktéž stanoví kritéria udržitelnosti a snižování emisí skleníkových plynů pro biopaliva, kapalné nosiče bioenergie a paliva z biomasy. Kromě toho usnadňuje účast občanů na transformaci energetiky tím, že umožňuje samospotřebu a vytváření komunit pro obnovitelné zdroje. Lhůta pro provedení byla stanovena na 30. června 2021.
Podrobnosti k