Evropská komise vybrala devět projektů malých modulárních reaktorů (SMR), včetně dvou olovem chlazených rychlých reaktorů, k vytvoření projektových pracovních skupin v rámci Evropské průmyslové aliance pro SMR.
Evropská komise zřídila novou Evropskou průmyslovou alianci, jejímž cílem je urychlit vývoj, demonstrace a zavádění malých modulárních reaktorů (SMR) v Evropě do počátku 30. let 21. století letos v únoru. V návaznosti na sdělení nazvané „Zajištění naší budoucnosti: Cíl Evropy v oblasti klimatu do roku 2040 a cesta ke klimatické neutralitě do roku 2050 – budování udržitelné, spravedlivé a prosperující společnosti“, v němž bylo zdůrazněno, že k dosažení cíle Evropské unie v oblasti klimatické neutrality do roku 2050 budou zapotřebí všechny technologie, Komise zveřejnila výzvu k podávání žádostí o členství v alianci SMR.
SMR jsou jaderné reaktory [do 300 megawattů elektrické energie (MWe], které jsou mnohem menší než konvenční velké jaderné elektrárny (více než 1000 MWe). Díky tomu jsou výrazně flexibilnější – pokud jde o výběr místa, rychlost výstavby, množství vody – a jsou vhodné pro použití v integrovaných energetických centrech (například v kombinaci s někdy přerušovanou obnovitelnou energií).
SMR jsou vhodné pro nahrazení elektráren spalujících fosilní paliva, což umožňuje zachovat a nabídnout nové vysoce kvalifikované pracovní příležitosti v oblastech, kde by tyto elektrárny byly uzavřeny. Jsou uzpůsobeny k dodávce elektřiny, ale také tepla pro průmysl a dálkové vytápění a k výrobě vodíku.
Mohlo by vás zajímat
Evropská komise nyní oznámila, že počáteční výzva k členství vyvolala reakce od více než 300 zúčastněných stran, včetně návrhářů technologií malých modulárních reaktorů, veřejných služeb, energeticky náročných uživatelů, společností dodavatelského řetězce, výzkumných ústavů, finančních institucí a organizací občanské společnosti.
Členové aliance a její správní rada byli formálně potvrzeni na ustavujícím shromáždění v Bruselu ve dnech 29. a 30. května.
Ve snaze o dosažení hmatatelných výsledků projektů vyhlásila aliance v červnu výzvu pro projekty SMR, které by měly být zváženy v pracovních skupinách pro projekty (PWGs). Následně správní rada za pomoci sekretariátu Aliance provedla přezkoumání a posouzení 22 obdržených žádostí.
Po druhém zasedání správní rady, které se konalo 7. října, byla vybrána první várka projektů SMR, které budou tvořit PWG v rámci Aliance. Patří mezi ně: projekt EU-SMR-LFR (Ansaldo Nucleare), SCK-CEN, ENEA, RATEN), Projekt CityHeat (Calogena, Steady Energy), Projekt Quantum (Poslední energie), Evropský projekt LFR AS (Newcleo), Nuward (EDF), evropský BWRX-300 SMR (OSGE), Rolls-Royce SMR (Rolls-Royce SMR Ltd), NuScale VOYGR SMR (RoPower Nuclear SA) a projekt Thorizon One (Thorizon).
„Každý z těchto projektů bude mít příležitost vytvořit PWG zahrnující všechny partnery, kteří mají zájem o spolupráci na projektu,“ sdělila Evropská komise.
Aliance se zaměřuje na širokou škálu zainteresovaných stran, včetně dodavatelů, energetických společností, specializovaných jaderných společností, finančních institucí, výzkumných organizací, školicích středisek a organizací občanské společnosti. Hlavním cílem aliance je posílit jaderný dodavatelský řetězec v Evropě využitím jeho výrobních a inovačních kapacit a posílením spolupráce v Evropské unii.
„Náš projekt získává označení – je to hlasování o důvěře ze strany Evropy. To bude znamenat obrovskou podporu pro partnery, kteří na tom pracují; To jen dále posiluje naše ambice demonstrovat potenciál olovem chlazené technologie rychlých reaktorů,“ řekl ředitel pro inovativní jaderné systémy v belgickém Středisku jaderného výzkumu (SCK-CEN) Marc Schyns k výběru projektu EU-SMR-LFR.
„Vývojová cesta, která byla schválena Evropskou komisí, zahrnuje stavbu dvou demonstračních prototypů (LEANDREA a FALCON) navržených k ověření technologických možností, které budou postaveny v Belgii a Rumunsku,“ doplnil jej partner projektu Ansaldo Nucleare.
Generální ředitel společnosti Newcleo Stefano Buono uvedl, že výběr projektu LFR AS společnosti byl potvrzením její technologie.
„Těšíme se na spolupráci s novým komisařem Evropské komise a dalšími zúčastněnými stranami z průmyslu, které jsou stejně jako my členy Evropské průmyslové aliance SMR, abychom podpořili příznivé prostředí pro růst nových jaderných technologií,“ řekl Buono.
„Čtyři budoucí partneři Ansaldo Nucleare, ENEA, RATEN a SCK-CEN podepsali společně s Newcleo dohodu o spolupráci. Tím se zahájí diskuse o tom, jak můžeme spolupracovat a kde mohou obě konsorcia spolupracovat na technologii LFR. Spojením sil posilujeme náš společný závazek k inovacím a udržitelnosti v jaderném sektoru a můžeme dále podporovat rozvoj technologie rychlých reaktorů v Evropě,“ poznamenala společnost Ansaldo Nucleare.
Evropská komise doplnila, že většina projektů, které se přihlásily v prvním kole hodnocení a nebyly vybrány v první várce projektů, bude mít možnost podat novou žádost v dalším kole, které by mělo být uspořádáno ve druhém čtvrtletí příštího roku.
Silný evropský dodavatelský řetězec
Když byla Evropská průmyslová aliance letos v únoru spuštěna, tehdejší komisařka pro energetiku Kadri Simsonová k tomu uvedla: „Dnešní zahájení činnosti průmyslové aliance EU pro malé modulární reaktory spojí technologické a energetické společnosti, aby co nejlépe využily bezpečné a všestranné nové jaderné technologie. Mohou přispět k naší cestě k dekarbonizaci, aby doplnily obnovitelné zdroje energie a zajistily výrobu energie v základním zatížení pro hlubokou elektrifikaci, spolehlivý zdroj tepla pro průmysl a městské části, jakož i pro výrobu nízkouhlíkového vodíku. Aliance dále usnadní uvedení prvních reaktorů do provozu do příštího desetiletí v zemích, které se tak rozhodnou, a to při plném respektování nejvyšších standardů jaderné bezpečnosti a udržitelnosti životního prostředí. Stručně řečeno: Chceme, aby tato aliance přinášela výhody z velmi praktického hlediska – prostřednictvím plné angažovanosti v oblasti jaderné bezpečnosti, využívání evropských dodavatelských řetězců a podpory inovací v oblasti nových technologií.“
„Vzhledem k tomu, že čelíme závodu o výrobu dostatečného množství dekarbonizované elektřiny k dosažení našich ambicí v oblasti klimatu, hraje jaderná energie a zejména malé modulární reaktory (SMR) ústřední roli. V souvislosti s rostoucí hospodářskou soutěží v oblasti SMR na celosvětové úrovni Evropa pohotově reaguje a využívá své silné kompetence v oblasti jaderné energetiky, inovace a výrobní kapacity. Evropská průmyslová aliance pro SMR bude řídit proces zavádění prvních SMR v Evropě do počátku 30. let 21. století a vytvoří silný evropský dodavatelský řetězec pro naše ambice v oblasti klimatu a konkurenceschopnost našeho průmyslu,“ podotkl tehdejší komisař pro vnitřní trh Thierry Breton.
„EU je již po desetiletí na špici jaderného výzkumu a inovací. Malé a pokročilé modulární reaktory mají velký potenciál pomoci nám dosáhnout uhlíkově neutrální budoucnosti a přispět k evropské strategické autonomii. To je důvod, proč potřebujeme tuto průmyslovou alianci: pomůže řídit technologický vývoj, oživit důležité jaderné hodnotové řetězce v Evropě a vytvořit přesvědčivý obchodní případ, díky němuž budou SMR atraktivní pro veřejné i soukromé investory,“ doplnila tehdejší komisařka pro inovace, výzkum, kulturu, vzdělávání a mládež Iliana Ivanovová.
Práce aliance se zaměřuje „na posílení evropského jaderného dodavatelského řetězce identifikací a řešením nedostatků a podporou úzké spolupráce mezi zúčastněnými stranami podpora předkladatelů projektů SMR při vývoji, demonstraci a zavádění jejich projektů na trhu EU i mimo něj, a to identifikací a odstraňováním překážek a spoluprací s finančními investory, průmyslem a místními orgány stanovení způsobů, jak informovat a zapojit potenciální průmyslové uživatele SMR, jako jsou energeticky náročná průmyslová odvětví, výrobci vodíku a městské části usnadňování a koordinace projektů zaměřených na řešení budoucích potřeb v oblasti výzkumu a inovací. Zejména pak v oblasti pokročilých modulárních reaktorů v rámci programu Euratomu pro výzkum a odbornou přípravu, a zřizováním akademie jaderných dovedností s podporou průmyslové platformy pro nulové čisté emise podpora zapojení veřejnosti do SMR prostřednictvím spolupráce s příslušnými organizacemi občanské společnosti a nevládními organizacemi, jakož i spolupráce s příslušnými mezinárodními orgány s cílem pomoci evropským projektům SMR dostat se na mezinárodní trhy. V kombinaci s dalšími zdroji čisté energie budou povinné požadavky na hospodaření hrát roli při dosahování přechodu na čistou energii a posilování energetické bezpečnosti v Evropě v nadcházejících letech tím, že pomohou dekarbonizovat průmysl, vyrábět nízkouhlíkový vodík a dodávat teplo průmyslu a městským částem“.
Ve srovnání s většími konvenčními jadernými elektrárnami mají SMR několik výhod – například kratší dobu výstavby, vylepšené bezpečnostní prvky a díky nižším počátečním nákladům a kratším časovým plánům výstavby jsou pro soukromé investory přitažlivější.
Komise přispívá k výzkumu souvisejícímu s SMR nějaký čas, a to jak podporou výzkumných konsorcií prostřednictvím svého programu Euratomu pro výzkum a odbornou přípravu zaměřeného na zlepšení jaderné bezpečnosti a jaderného zabezpečení, tak prostřednictvím své vlastní interní vědecké služby, Společného výzkumného střediska.
Aby se urychlil vývoj a zavádění SMR, bude Evropská unie muset posílit svou schopnost posuzovat bezpečnost a dopad nových návrhů a technologií, jakož i širokou škálu možných aplikací, a to i mimo výrobu energie, například ve zdravotnictví. Euratom a vnitrostátní investice budou rovněž muset podporovat rozvoj nových dovedností a kompetencí v oblasti jaderné energetiky.
(nik)