Evropská komise schválila miliardovou státní podporu České poště. Komise odsouhlasila financování České pošty za plnění povinnosti univerzální služby. V souladu s pravidly Evropské unie poště náleží 7,5 miliardy korun jako náhrada za plnění povinnosti univerzální poštovní služby v letech 2018 až 2022. Komise to uvedla ve svém dnešním komuniké.
Univerzální služba obsahuje například povinnost provozovat 3 200 poboček či povinnost doručovat na všechny adresy v České republice každý pracovní den. Tyto služby jsou značně ztrátové a stát je proto stát doplácí.
„Poštovní služby hrají ve společnosti důležitou úlohu, protože propojují občany a usnadňují sociální soudržnost. V dnešním rozhodnutí potvrzujeme, že plán Česka kompenzovat České poště poskytování univerzálních poštovních služeb je v souladu s pravidly EU pro státní podporu. Česká pošta bude v celém Česku nadále poskytovat poštovní služby za dostupné ceny individuálním i firemním zákazníkům, aniž by docházelo k nepřiměřenému narušování hospodářské soutěže,“ uvedl k tomu výkonná místopředsedkyně Evropské komise, odpovědná za politiku hospodářské soutěže, Margrethe Vestagerová.
„Jsme rádi, že bylo konečně toto rozhodnutí vydáno a zúročena náročná práce a komunikace. Je dobře, že se tak stalo ještě před rozhodnutím o novém držiteli poštovní licence,“ uvedla předsedkyně Rady Českého telekomunikačního úřadu Hana Továrková.
Stížnosti, podnět a šetření
V lednu 2020 oznámila Česká republika Evropské komisi (EK) úmysl poskytnout České poště náhradu v maximální výši přibližně 302,9 milionu eur (7,5 miliardy korun za plnění závazku veřejné služby v období 2018–2022.
Součástí tohoto závazku je povinnost poskytovat univerzální poštovní služby a také službu poštovních peněžních poukázek (dodání peněžní částky poštovním poukazem), která umožňuje bezpečně doručovat peníze v hotovosti. Tomuto oznámení předcházely dvě stížnosti, jež EK obdržela v roce 2019 od konkurentů České pošty, kteří tvrdili, že náhrada, kterou má Česko poskytnout, představuje neslučitelnou státní podporu.
Mohlo by vás zajímat
V červnu 2020 zahájila komise hloubkové šetření, protože měla pochybnosti o souladu uvedeného opatření s pravidly EU pro státní podporu, zejména pokud jde o i) rozsah povinnosti univerzální služby, který se jevil jako příliš široký, protože zahrnoval i službu poštovních peněžních poukázek, ii) dodržování pravidel pro zadávání veřejných zakázek, pokud jde o službu poštovních peněžních poukázek, a iii) výpočet čistých ztrát vzniklých České poště při plnění veřejné služby.
Může částka převýšit náklady?
Komise posoudila české opatření podle pravidel EU pro státní podporu, konkrétně podle čl. 106 odst. 2 Smlouvy o fungování Evropské unie a také na základě pravidel týkajících se vyrovnávacích plateb za závazek veřejné služby podle rámce pro služby obecného hospodářského zájmu a směrnice o poštovních službách.
Komise zkoumala, zda výše náhrady, která má být České poště vyplacena, může překročit částku nezbytnou k pokrytí čistých nákladů na plnění závazku veřejné služby. Komise dospěla k tomuto závěru:
Rozsah povinnosti univerzální služby odpovídá definici stanovené ve směrnici o poštovních službách. Na službu poštovních peněžních poukázek se definice povinnosti univerzálních služeb stanovená ve směrnici o poštovních službách sice nevztahuje, jedná se však o skutečnou službu obecného hospodářského zájmu, kterou lze kompenzovat podle pravidel týkajících se vyrovnávacích plateb za závazek veřejné služby.
Přímé pověření České pošty poskytováním poštovních služeb v rámci povinnosti univerzální služby je v souladu s pravidly týkajícími se vyrovnávacích plateb za závazek veřejné služby a se směrnicí o poštovních službách, které státu umožňují určit poskytovatele univerzálních služeb přímo, bez nabídkového řízení. Také služba poštovních peněžních poukázek mohla být zadána České poště přímo a bez předchozího nabídkového řízení, zejména proto, že na trhu neexistuje žádný jiný provozovatel, který by tuto službu poskytoval na komerční bázi na celém území Česka.
Náhrada, jak Česko prokázalo v průběhu šetření, byla vypočtena spolehlivou a konzervativní metodikou, takže nepřevýší náklady na veřejnou službu svěřenou České poště.
Náhrada za dodatečné nálady
Česká pošta je národním provozovatelem poštovních služeb v Česku a poskytuje univerzální poštovní služby v celé zemi. Český poštovní trh je od roku 2013 liberalizován v souladu se směrnicí o poštovních službách a Česká pošta nyní soutěží bez omezení s jinými příslušnými poskytovateli poštovních služeb.
Podle pravidel EU pro státní podporu týkajících se vyrovnávacích plateb za závazek veřejné služby, která byla přijata v roce 2011, lze společnostem za určitých podmínek poskytnout náhradu za dodatečné náklady na poskytování veřejné služby. To členským státům umožňuje udělit státní podporu na poskytování veřejných služeb a zároveň zajistit, aby společnostem, které jsou těmito službami pověřeny, nebyla poskytnuta nadměrná náhrada. Minimalizuje se tak narušení hospodářské soutěže a zaručuje účinné využívání veřejných zdrojů.
Nedůvěrné znění příslušného rozhodnutí bude zveřejněno pod číslem SA.55208 v registru státních podpor na internetových stránkách věnovaných hospodářské soutěži, jakmile bude vyřešena otázka případné důvěrnosti údajů. Informace o nových rozhodnutích týkajících se státní podpory zveřejněných na internetu a v Úředním věstníku Evropské unie naleznete také ve specializovaném elektronickém týdeníku State Aid Weekly e-News.
Komise podle generálního ředitele České pošty Romana Knapa potvrdila, že výše kompenzace, na kterou má pošta podle zákona nárok, ani nepokrývá veškeré čisté náklady. Nemůže tedy jít o nedovolenou podporu.
„Šetření Evropské komise jasně ukázalo, že model financování základních služeb v Česku je nastavený správně. Česká pošta prokázala, že je transparentní ve financování jak státních, tak komerčních služeb. Jsem rád, že Evropská komise zvolila hloubkové šetření, které sice trvalo výrazně déle, ale na druhou stranu rozptýlilo veškeré debaty o správnosti vykazování nákladů na univerzální službu,“ řekl ČTK Roman Knap.
Agentura ČTK doplnila, že po obdržení financí od státu Česká pošta splatí svoje komerční úvěry, které si musela u bank sjednat, aby pokryla výpadek financí způsobený právě zadržováním plateb za univerzální službu. Část peněz také půjde na zlepšení pracovních podmínek zaměstnanců.
Česká pošta je národním provozovatelem poštovních služeb v České republice a poskytuje univerzální poštovní služby v celé zemi.
Český poštovní trh je od roku 2013 liberalizován v souladu s evropskou směrnicí o poštovních službách. Česká pošta nyní soutěží bez omezení s jinými příslušnými poskytovateli poštovních služeb.
Česká pošta loni snížila ztrátu o polovinu na 681 milionů korun. V předchozím roce ztráta činila 1,37 miliardy korun.
(nik)