INZERCE

Teplárna České Budějovice se chystá nahradit uhlí biomasou. Foto: tisková zpráva Komerční banky

Evropská komise schválila český návrh na finanční zvýhodnění tepla z obnovitelných zdrojů

Evropská komise schválila český program ve výši 401 milionů eur (9,4 miliardy korun) na podporu zeleného dálkového vytápění, založeného na obnovitelných zdrojích a odpadním teple. Opatření přispěje k naplnění Národního energetického a klimatického plánu ČR a strategických cílů EU směřujícím k dosažení klimatické neutrality do roku 2050. Evropská komise to uvedla v tiskové zprávě.

Navržený program je zaměřen je na podporu instalace nových zdrojů na výrobu tepla z biomasy s výkonem nad 500 kW. Česká republika tak bude moct vyplácet provozní podporu v podobě zeleného bonusu na každý gigajoule tepla dodaného zákazníkům. Schéma podpoří instalaci přibližně 345 MWt kapacity pro výrobu tepla z obnovitelných zdrojů.

Komise posoudila tento dotační model podle pravidel EU pro státní podporu. Závěr zní, že tento způsob podpory je vhodný pro dekarbonizaci odvětví dálkového vytápění v České republice. Výše
podpory je přiměřená a pozitivní účinky na dekarbonizaci systémů dálkového vytápění v Česku převažují nad případnými negativními dopady na hospodářskou soutěž.

„Tento program ve výši 401 milionů eur dále přispěje k ekologizaci sektoru dálkového vytápění. Umožní Česku podpořit výstavbu efektivnějších systémů dálkového vytápění a tím snížit své emise. To přispěje k dosažení cílů Evropské zelené dohody a pomůže České republice splnit její environmentální cíle a zároveň omezí možné narušení hospodářské soutěže,“ uvedla ke schválení podpory eurokomisařka Margrethe Vestagerová, která má na starosti oblast hospodářské soutěže.

Nové pokyny Komise pro státní podporu v oblasti klimatu, životního prostředí a energetiky platí od ledna 2022. Obecně platí, že umožňují členským státům poskytovat nezbytnou podporu k dosažení cílů Zelené dohody cíleným a nákladově efektivním způsobem. Právě tato změna pravidel „uprostřed hry“ (česká vláda předložila žádost o notifikaci podpory v říjnu 2021) zkomplikovala a protáhla celý proces.

Vedle podpory zeleného tepla usilovala Česká republika také o notifikaci transformační podpory teplárenství, kombinované výroby elektřiny a tepla, výroby energie z druhotných zdrojů a produkce biometanu. Transformační podpora tepláren narazila na odpor úředníků Evropské komise, a tak ji vláda nahradila jiným modelem podpory, který počítá s dotací na snížení cen tepla pro koncové zákazníky.

(dtr)