Evropská komise představila nové plány na stimulaci a podporu investic do udržitelné výroby vodíku prostřednictvím Evropské vodíkové banky (EHB). Cílem této iniciativy je urychlit investice a překlenout investiční mezeru, aby unie dosáhla svých ambiciózních cílů REPowerEU, tj. do roku 2030 vyrábět na domácím trhu 10 milionů tun (mt) vodíku z obnovitelných zdrojů a zároveň 10 milionů tun z dovozu. Oznámila to Evropská komise.

Vzhledem k tomu, že první konečná investiční rozhodnutí byla přijata teprve v loňském roce a naprostá většina projektů je stále ve fázi plánování, pomůže EHB řešit počáteční finanční problémy s cílem vytvořit vznikající trh s obnovitelným vodíkem, uvedla Evropská komise.

„V rámci Aktu o čistém nulovém průmyslu přijala Komise plán na zřízení Evropské vodíkové banky,“ uvedla komisařka pro energetiku Kadri Simsonová.

„Evropská unie je velmocí v oblasti výzkumu a inovací a chceme, aby tomu tak bylo i nadále. Obnovitelný vodík bude také hrát důležitou roli při přechodu EU na klimatickou neutralitu do roku 2050. Evropská vodíková banka vytvoří v EU vedle zákona o čistém nulovém průmyslu úplný hodnotový řetězec vodíku. Těžit z toho budou ta průmyslová odvětví, která se včas rozhodnou přesměrovat nebo zaměřit na zavádění čistých technologií,“ doplnila Kadri Simsonová.

Čtyři pilíře Evropské vodíkové banky

EHB bude založena na čtyřech pilířích: první z nich má za cíl transparentně koordinovat výrobce a spotřebitele, vyhodnocovat poptávku, potřeby infrastruktury, toky vodíku a údaje o nákladech; druhý aspekt se bude zabývat stávajícími nástroji financování a zkoumat možnosti jejich zefektivnění; zbývající dva pilíře představují finanční mechanismy, a to pro stimulaci domácího trhu EU a pro mezinárodní dovoz do EU.

Pokud jde o první dva pilíře, komise uznala, že již existuje mnoho subjektů, jako je Rada pro vodík, Aliance pro čistý vodík atd. Jsou však dostatečné? Cílem Vodíkové banky je posílit tyto instituce a upřednostnit probíhající projekty, které výrobcům poskytnou větší přehled. Zároveň zvýší pákový efekt stávajících finančních nástrojů, čímž se stanou účinnějšími a efektivnějšími.

Mohlo by vás zajímat

Největší zájem však vzbuzují samotné mechanismy financování.

Především ten mezinárodní, jehož prostřednictvím bude vodíková banka schopna poskytnout zelenou prémii těm subjektům mimo Evropskou unii, které najdou odběratele v EU. Konkrétně banka vyplní rozdíl mezi výrobními náklady a cenou, kterou může odběratel zaplatit. Tento model bude rychlý, ale pro výrobce i odběratele bude stále znamenat rizika.

Další zvažovaný obchodní model předpokládá vytvoření zprostředkovatelského subjektu, který se zbaví některých rizik tím, že podepíše dohody jak s mezinárodními výrobci, tak s evropskými odběrateli, ale jeho vytvoření bude trvat delší dobu.

Domácí pobočka vodíkové banky sníží rozdíl v nákladech na obnovitelný vodík a fosilní paliva pro první projekty prostřednictvím aukčního systému pro výrobu obnovitelného vodíku, který bude podporovat výrobce prostřednictvím platby pevné ceny za kilogram vodíku po dobu maximálně 10 let provozu.

V současné době se připravují první pilotní aukce, které by měly být zahájeny na podzim 2023 a podpořeny 800 miliony eur z Inovačního fondu. Banka vytvoří aukční platformu EU, která bude nabízet „aukce jako službu“ pro členské státy, a to jak z prostředků Inovačního fondu, tak z prostředků členských států, s cílem financovat projekty v oblasti obnovitelného vodíku, aniž by byla dotčena pravidla EU pro státní podporu.

Celkově se pro dosažení 10 milionů tun tun domácí výroby vodíku z obnovitelných zdrojů, s níž počítá plán REPowerEU, odhaduje celková investiční potřeba na 335-471 miliard eur, včetně 200-300 miliard eur potřebných na další výrobu energie z obnovitelných zdrojů.

Převážná většina z nich bude pocházet ze soukromých zdrojů, ale veřejné financování (prostřednictvím finančních nástrojů EU a státní podpory) může hrát důležitou roli při získávání soukromých investic, zejména v počátcích vytváření trhu s vodíkem.

Financování politiky soudržnosti EU, zejména prostřednictvím Evropského fondu pro regionální rozvoj (EFRR) a Fondu spravedlivého přechodu (JTF), jakož i fondu InvestEU, jehož hlavním prováděcím partnerem je EIB, rovněž poskytuje členským státům a regionům významnou podporu pro jejich investice v celém dodavatelském řetězci vodíku. EHB pomůže zjednodušit přístup k těmto a dalším nástrojům pro členské státy a realizátory projektů.

(nik)