INZERCE

Evropská komise a její centrála v Bruselu. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Evropská komise potvrdila, že vyšetřuje Gazprom kvůli narušení soutěže na trhu s plynem

Evropská komise dnes oficiálně potvrdila, že její úředníci provedli v úterý neohlášené kontroly v prostorách několika plynárenských společností v Německu. Konkrétní jména sice neuvedla, ale již dříve německá média informovala o zásadu v dceřiných firmách ruského Gazpromu.

Komise má podezření, že kontrolované společnosti mohly porušit pravidla hospodářské soutěže EU, která zakazují zneužití dominantního postavení. Úředníci EK byli doprovázeni svými protějšky z německého úřadu pro hospodářskou soutěž. Vše prý proběhlo v souladu s bezpečnostními opatřeními proti šíření koronaviru.

EK ve svých antimonopolních řízeních plně respektuje právo na obhajobu, proto zatím neuvádí konkrétní detaily – ani jména společností. „Skutečnost, že Komise takové kontroly provádí, neznamená, že se společnosti dopustily protisoutěžního chování, ani nepředjímá výsledek samotného šetření,“ uvádí se dále v tiskové zprávě Evropské komise.

Německá média již včera informovala o razii v sídle společností Gazprom Germania a Wingas, jež obě patří Gazpromu, ale také v sídlech koncernů E.ON a RWE. Agentura ČTK s odvoláním na portál deníku Der Tagesspiegel uvedla, že se kontroloři zajímali o dodávky zemního plynu v zemích střední a východní Evropy kvůli podezření, že Gazprom i další společnosti bránily konkurentům v přístupu k plynovým sítím.

Nová centrála Gazpromu v Petrohradu. Foto: Gazprom (autor Stanislav Zaburdajev)

Frankfurter Allgemeine Zeitung na svém webu připomněl, že Evropská komise s ohledem na skokový růst cen energií už od loňského podzimu prošetřuje možné manipulace na trhu s plynem. Předsedkyně komise Ursula von der Leyenová nedávno označila chování Gazpromu za „velmi podivné“ a poukázala na fakt, že navzdory vysokým cenám a značné poptávce Rusové zjevně nemají zájem zvýšit dodávky.

Ruský Gazprom dal krátce po razii o sobě vědět. Podle ruského listu Kommersant, jehož zprávu citovala agentura ČTK, zvažuje Gazprom možnost zastavení dodávek zemního plynu do „nikoli přátelských“ zemí a vyhodnocuje možné důsledky takového postupu.

Napětí okolo dodávek ruského plynu do zemí Evropské unie v posledních dnech houstne. Německý vicekancléř a ministr hospodářství Robert Habeck ve středu 30. března ohlásil první stupeň včasného varování plynového nouzového plánu. Zatím se jedná jen o preventivní opatření, dodávky ruského plynu do Německa zatím pokračují. Stejné varování vydala také rakouská vláda.

(red)