Slovenská společnost Tachyum získala od Evropské komise grant v výši 26,4 milionu eur (628 milionů korun) na vývoj procesoru Prodigy 2. Vyplývá to z oznámení Evropské komise a firmy Tachyum. Dlužno dodat, že se jedná o projekt vyvolávající otazníky a pochybnosti. Výroba procesorů má navíc probíhat na Tchajwanu a ne v Evropě.
Evropská komise se rozhodla podpořit „Důležité projekty společného evropského zájmu v oblasti mikroelektroniky a komunikačních technologií (IPCEI)“ a vybrala 56 společností ze 14 zemí Evropské unie. Celkem chce v rámci programu, který má zabránit technologickému zaostávání zemí EU za východní Asií a Severní Amerikou, rozdělit z veřejných zdrojů až 8,1 miliardy eur. Jedním z příjemců má být slovenský podnik Tachyum.
Tachyum získalo grant na projekt urychlení vývoje evropského procesoru Prodigy 2, který má za cíl dostat na trh konkurenceschopný procesor od evropského výrobce. „Jsme rádi, že společnost Tachyum patří mezi vysoce ambiciózní projekty IPCEI, které byly vybrány, aby pomohly posunout Evropu za hranice toho, co v současnosti nabízí trh, a umožnily výrazné zlepšení vývoje suverénních technologií,“ řekl k tomu Radoslav Danilák, zakladatel a šéf společnosti Tachyum.
Jak firma dále popisuje v tiskové zprávě, Prodigy přináší novou revoluční architekturu, která sjednocuje funkce CPU, GPGPU a TPU do jediného procesoru. Jako univerzální procesor poskytuje v rámci jedné architektury vysoký výkon potřebný pro cloudové i jiné pracovní zátěže. Prodigy integruje 128 vysokovýkonných na míru navržených 64bitových výpočetních jader, což mu umožňuje dosahovat až čtyřnásobného výkonu ve srovnání s nejvýkonnějšími x86 procesory pro cloudové zátěže.
Mohlo by vás zajímat
Soudní spor a zpoždění výroby
Současně však první média informují o pochybnostech okolo inovativních procesorů. Odborný web Lupa.cz loni v srpnu upozornil na žalobu, kterou firma Tachyum podala na americkou společnost Cadence. Viní ji totiž z údajné sabotáže, která vedla k výraznému zpoždění vývoje procesoru Prodigy. U soudu v Kalifornii se chtěla domoci finančního odškodnění ve výši 206 milionů dolarů. Firma Tachyum letos v lednu uvedla, že se obě strany sporu dohodly na mimosoudním vyrovnání.
Novinář Jan Sedlák, který píše pro Lupu a E15, navíc upozornil, že Tachyum zatím získalo pouze notifikaci, že projekty v IPCEI byly schváleny. Až v další fázi bude Tachyum o unijní peníze žádat.
Výsledkem je minimálně tříleté zpoždění ve spuštění sériové výroby. Ta měla původně začít v roce 2021. Ještě v květnu 2022 vedení slovenské firmy hovořilo o startu v první polovině letošního roku, ale ani to už neplatí. Slovenský Denník N v březnu napsal, že výroba procesorů začne až v roce 2024. Dalším zklamáním pro nadšence do rozvoje moderního průmyslu v zemích EU může být informace, že výroba procesorů Prodigy bude umístěna na Tchajwanu.
Podle slovenského Registru partnerů veřejného sektoru je významným akcionářem Tachyonu IPM Holding, který drží 83 procent prioritních akcií. Ten stejný IPM Holding, jehož hlavní postavou je podnikatel Marián Boček, je většinovým majitelem společností skupiny InoBat. Ta se chystá uvést na trh i další „slovenský zázrak“ – inovativní baterie s využitím v energetice a automobilovém průmyslu.
David Tramba