Evropská investiční banka (EIB) a Inven Capital, fond rizikového kapitálu české energetické skupiny ČEZ, zdvojnásobily strategické partnerství a EIB se zavázala poskytnout dalších 50 milionů eur na financování inovativních start-upů v oblasti čistých technologií a dekarbonizace. Prvních 50 milionů eur investovala EIB společně s Invenem v období 2017-2022.
Tato obnovená spolupráce umožní nasazení vlastního kapitálu do inovativních malých a středních podniků a společností se střední kapitalizací v oblasti čistých technologií a dekarbonizace v EU a zvýší příspěvek okna pro malé a střední podniky/Inovace k cílům banky EU v oblasti opatření v oblasti klimatu a udržitelnosti životního prostředí.
Některé z investic společnosti Inven jsou přínosné i pro naléhavou iniciativu REPowerEU. Pomáhají spotřebitelům snížit spotřebu energie, a tím i závislost na dodávkách plynu z nestabilních a nespolehlivých zemí. Tyto společnosti pak budou vyvíjet řešení pro snížení uhlíkové stopy a dalších negativních externalit v široké škále odvětví od zemědělství po dopravu a výrobu energie.
Inven Capital a EIB dosud společně investovaly do společností, které významně přispívají ke snižování emisí skleníkových plynů v Evropě. Například česká portfoliová společnost Woltair pomáhá domácnostem zabránit vzniku více než 8 kilotun CO2 ročně díky tepelným čerpadlům a fotovoltaickým modulům, které instalovala od doby, kdy do ní Inven investoval.
Německá společnost Tado°, která vyrábí chytré termostaty, vyčíslila množství ušetřených emisí CO2 díky vyšší energetické účinnosti na 730 kilotun od roku 2013.
„Díky svým rozsáhlým zkušenostem a silné síti v odvětví čistých technologií je společnost Inven pro EIB ideálním partnerem pro rychlé nasazení kapitálu na tomto trhu, který má zásadní význam pro energetickou transformaci EU,“ uvedla viceprezidentka EIB Lilyana Pavlová.
„Významně zvyšuje zdroje fondu na podporu cílových inovativních malých a středních podniků a dodává další odborné znalosti. V této krizi je velmi důležité, abychom spolupracovali s důvěryhodnými partnery na vytvoření tolik potřebné podpory pro evropské podniky a proměnili krizi v příležitost k pokroku s čistší a udržitelnější výrobou energie,“ podotkla.
„Inven Capital postupně rozšiřuje záběr svých investic a jeho portfolio významně přispívá k čisté, udržitelné, decentralizované energetice a ke snižování globálních emisí CO2 ve všech oblastech hospodářství, včetně dopravy, průmyslu, mezinárodní nákladní dopravy nebo zemědělství,“ doplnil člen představenstva a vrchní ředitel pro obnovitelné zdroje a distribuci společnosti ČEZ Tomáš Pleskač.
„Jsme poctěni důvěrou a oceněním dosavadní práce fondu ze strany Evropské investiční banky a těšíme se na další spolupráci,“ dodal.
Inven Capital drží významné minoritní podíly ve vybraných společnostech. Investiční horizont je několik let. Fond je řádným členem Invest Europe, evropské asociace private equity a venture kapitálu, a CVCA, české asociace private equity a venture kapitálu.
První investicí Inven Capital byl v roce 2015 vstup do bavorské společnosti sonnen, světového lídra ve výrobě inteligentních bateriových systémů pro ukládání energie v domácnostech.
Fond následovala akvizice akcií německých společností Sunfire (vývoj a uvedení do provozu nejpokročilejších palivových/elektrolytických energetických technologií na bázi článků pro snižování emisí CO2 a rozvoj decentralizovaných zdrojů) a tado°, evropský lídr v oblasti inteligentních termostatů.
V roce 2017 fond získal podíl v německé společnosti Cloud & Heat Technologies, která se zabývá využíváním tepla z decentralizovaných datacenter, a francouzské společnosti Vulog, která je významným světovým hráčem v oblasti technologických řešení pro ekologický carsharing.
Rok 2018 byl ve znamení akvizice podílu ve francouzské společnosti Cosmo Tech, která vyvíjí softwarové platformy pro optimalizaci rozhodovacích procesů v managementu.
Mezi další investice patří Driivz, izraelská platforma pro elektromobilitu, kterou využívá 300 000 řidičů po celém světě a která již nabízí komplexní systém pro správu sítí nabíjecích stanic pro elektromobily.
První českou společností, která přibyla do portfolia Inven Capital, byla společnost Neuron Soundware, která se specializuje na audio diagnostiku průmyslových strojů.
(nik)