Dohlédneš na vytvoření Unie pro úspory a investice. To je ve zkratce hlavní úkol, který od předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyen dostala Portugalka Maria Luís Albuquerque. Kandidátka na post eurokomisařky pro finanční služby ve slyšení před Evropským parlamentem řekla, že evropská ekonomika zaostává. Vyřešit to má právě usnadnění investic napříč Evropskou unií, mobilizace soukromého kapitálu a prohloubení jednotného kapitálového trhu.
„Není pochyb, že evropská ekonomika čím dál více zaostává, pokud jde o mezinárodní konkurenceschopnost,“ řekla na úvod svého slyšení Albuquerque a vyjádřila obavu, že bez okamžitého jednání Evropa ztratí svou schopnost naplnit sliby o růstu, zaměstnanosti a prosperitě. Bývalá portugalská ministryně financí se přitom odkázala na dvojici zpráv, které v posledních měsících nastínily hlavní výzvy, se kterými se evropská ekonomika potýká – zprávu Maria Draghiho a zprávu Enrica Letty. Právě od jejich doporučení se chce ve své práci odpíchnout.
To v praxi znamená především zajistit, aby evropský trh fungoval jako jednotný, i pokud jde o kapitál a investice. Ty jsou totiž dnes z velké části rozděleny národními hranicemi. V praxi tak máme sedmadvacet menších finančních trhů, které nedokážou velikostí a nabídkou konkurovat tomu, co může firmám poskytnout třeba USA. A tak se někdy i velké evropské firmy rozhodnou vstoupit na burzu raději v USA než v Evropské unii.
Odvaha tváří v tvář odporu některých členských zemí
„Během příštích pěti let musíme spolupracovat, abychom poskytli více příležitostí k financování investic na základě lepšího prostředí pro institucionální, maloobchodní a přeshraniční investice,“ řekla Albuquerque. To znamená jednak prohloubení jednotného kapitálového trhu, ale také podpořit soukromé investice, harmonizovat zákony a odstranit bariéry napříč trhem.
„Abychom toho dosáhli, je zapotřebí ambiciózního kolektivního kroku vpřed. Musíme jednat v souladu s tím, co říkáme a co potřebujeme, a to bude vyžadovat politickou odvahu. Nedělám si iluze o tom, jak náročné to bude technicky i politicky,“ připustila kandidátka na eurokomisařku.
Poukázala tak na dvě fakta: jednak se o prohloubení kapitálového trhu Evropská unie snaží již deset let, a to ne příliš úspěšně, jednak se z některých členských států ozývají kritické hlasy, které nechtějí další sbližování EU. „Ale cena z to, když tento krok neuděláme, by Evropské unii přinesl daleko větší výzvu,“ míní Albuquerque.
Peníze na udržitelné projekty
Z dalších priorit Albuquerque zmínila snížení regulační zátěže, především pro malé a střední podniky. Dále boj proti finanční kriminalitě, zejména proti praní špinavých peněz a financování terorismu, či obcházení sankcí.
Finance pak mají plynout především do udržitelnějších, moderních produktů. „Budu pokračovat v úsilí Evropy nasměrovat více soukromého kapitálu do projektů, které mají pozitivní environmentální a sociální dopad, aby přispívaly k udržitelnější budoucnosti,“ slíbila europoslancům. Pozornost si podle ní zaslouží také finanční technologie. Ty podle ní skrývají příležitosti, ale také rizika.
„Navzdory rozsáhlým reformám zavedeným od velké finanční krize víme, že důvěra ve finanční systém je stále nízká,“ řekla Albuquerque. Chce se proto zaměřit také na rozvoj finanční gramotnosti a důvěru v systém, tak aby se občané nebáli na trh financí vstoupit.
Slyšení před europoslanci jsou tříhodinová. Začínají vždy patnáctiminutovým projevem kandidáta či kandidátky, následně se europoslanci z relevantních výborů ptají dle předem stanoveného klíče. Následně mohou nominanta buďto potvrdit, případně si mohou vyžádat další slyšení. Pokud by jej ani opakovaně neschválili, musela by navrhující země nabídnout nové jméno. Až budou všichni kandidáti stvrzeni, proběhne hlasování na plénu, kde budou europoslanci schvalovat celé nové složení Evropské komise. Pokud Parlament nikoho neodmítne, mohlo by k tomu dojít na konci listopadu.
(knn)
Článek původně vyšel na zpravodajském portálu Česká justice, který stejně jako Ekonomický deník patří pod vydavatelství Media Network s.r.o.