Představitelé Bruselu, Berlína a Paříže se domnívají, že evropská ekonomika se nachází na pokraji propasti a je ohrožena odlivem průmyslových investic do Spojených států, který by mohl začít již v lednu, informoval bruselský portál Politico.
„Transatlantický šok: Evropa čelí dvojímu úderu zpoza ledového Atlantiku, kde její údajný partner, Spojené státy, přijaly politiku, která – ať už záměrně, nebo ne – povede k obrovskému šoku pro průmysl EU. Nejenže ceny energií v Evropě zůstanou kvůli válce Ruska s Ukrajinou trvale mnohem vyšší než v USA, ale americký prezident Joe Biden zavádí program průmyslových dotací ve výši 369 miliard dolarů na podporu ekologických odvětví, jehož klíčová ustanovení vstoupí v platnost příští rok. Na dotace budou mít nárok pouze automobily, baterie a fotovoltaické články vyrobené v USA,“ píše mimo jiné portál Politico.
Aby EU zabránila zničení evropského průmyslu „americkými konkurenty“, připravuje nyní odpověď v podobě svého dotačního programu, zjistil portál.
„Úředníci EU se obávají, že společnosti budou nyní čelit téměř neodolatelnému pokušení přesunout investice do USA, nikoli do Evropy. Komisař pro vnitřní trh Thierry Breton na pondělním setkání s vedoucími představiteli průmyslu EU varoval, že americký dotační balíček představuje pro hospodářství Společenství existenční výzvu,“píše dále mimo jiné server Politico s odvoláním na výpovědi osob přítomných na schůzce.
„Hrozí, že letošní Vánoce nepřinesou dárky, ale převezmou nejcennější ekonomická aktiva Evropy – od leteckého průmyslu po průmysl obnovitelných zdrojů energie. Nejedná se o náhlý hospodářský kolaps, ale o dlouhodobou ztrátu konkurenceschopnosti, která je mnohem škodlivější a má trvalé následky,“ upozorňuje bruselský portál a dodává, že Evropská komise v současné době pracuje na pohotovostním plánu, který by umožnil nasměrovat peníze do klíčových odvětví špičkových technologií.
Mohlo by vás zajímat
(nik)