Evropská centrální banka včera ponechala své základní sazby beze změny, stejně jako objem kvantitativního uvolňování. Bude-li třeba, zakročí v březnu.

Evropská centrální banka ponechala své základní úrokové sazby beze změny. Sazba pro depozitní obchody zůstává na úrovni -0,3 %, repo sazba, kterou ECB používá pro operace na volném trhu, setrvala na 0,05 % a zápůjční sazba na hodnotě 0,3 %. Změnou neprošlo ani kvantitativní uvolňování, a tak ECB bude i nadále pumpovat každý měsíc do ekonomiky eurozóny 60 miliard eur. Právě u tohoto opatření se asi nejvíce spekulovalo, že by mohlo být rozšířeno.

„Sazby zůstanou na této nebo nižší hranici po delší časové období,“ řekl Mario Draghi ve svém úvodním vystoupení na tiskové konferenci bezprostředně po měnověpolitickém rozhodnutí.

Tvůrci měnové politiky v eurozóně se nejvíce obávají klesajících cen ropy a nestability na mezinárodních finančních trzích. Ropa od posledního měnověpolitického rozhodnutí (prosinec 2015) zlevnila o dalších 40 %. Přesto meziroční míra inflace nepatrně stoupla, a sice na 0,2 %, což je o desetinu procentního bodu více než v listopadu. I tak je však aktuální inflace hluboko pod 2% inflačním cílem.

Jádrová inflace, která nezohledňuje vývoj cen energií a jiných volatilních položek, dosáhla 0,9 %. „Musíme vzít vážně v potaz, že nízké ceny komodit mohly nastartovat druhé kolo deflačních tlaků, se kterými chceme bojovat,“ řekl Draghi. „Musíme se před tím mít na pozoru,“ dodal.

Další vodítko, které by mohlo v inflačním vývoji napovědět, bude dostupné již dnes. Evropská centrální banka má zveřejnit čtvrtletní zprávu, v níž se kromě aktualizace makroekonomických predikcí objeví i první prognózy vývoje pro rok 2018.

Mario Draghi také naznačil, že Evropská centrální banka je připravena rozšířit kvantitativní uvolňování, včetně opatřen proti nedostatku likvidity s tím, že si ECB „chce být absolutně jistá, že jakékoli opatření nemá žádné technické omezení při své implementaci.“