Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) podpořila energetickou účinnost bytových domů v České republice poskytnutím úvěru ve výši 110 milionů eur společnosti Heimstaden Bostad, která vlastní největší portfolio soukromých nájemních bytů v České republice. Jde o 42 500 bytových jednotek.
EBRD investuje spolu s konsorciem komerčních bank do financování rozsáhlé a systémové ekologické renovace bytových domů z portfolia společnosti Heimstaden Bostad, v nichž se nachází přibližně 42 500 bytových jednotek v zemi, informovala banka.
Cílem úvěru EBRD spojeného s ekologií a udržitelností je umožnit společnosti Heimstaden realizovat vylepšení budov, jako je zateplení, a přechod na nízkouhlíkové dodávky energie, jako jsou obnovitelné zdroje energie a tepelná čerpadla.
Zelené investice mají podpořit společnost v dosažení jejích klimatických cílů, jimiž je snížení emisí skleníkových plynů z celkového portfolia o 42 procent do roku 2030, přičemž základním rokem byl rok 2020. Vzhledem k tomu, že většina snížení emisí by měla pocházet z českého portfolia, poskytne investice EBRD potřebné financování, které pomůže tento cíl splnit.
Mohlo by vás zajímat
„Budovy jsou zodpovědné za více než třetinu celosvětových emisí uhlíku, a proto je podpora jejich energetické účinnosti a ekologické transformace klíčová pro dosažení globálních cílů v oblasti dekarbonizace. Tento projekt ukazuje, čeho lze dosáhnout, když firmy ze soukromého sektoru spolupracují na dosažení změn. Slouží jako vynikající příklad pro další hráče na trhu, který, jak doufáme, posune další zelené investice v sektoru nemovitostí,“ uvedla generální ředitelka EBRD pro střední a jihovýchodní Evropu Charlotte Ruhe.
„Jsme rádi, že můžeme oznámit spolupráci s EBRD, Unicredit a českým bankovním konsorciem. Tyto prostředky posílí naši bilanci a zvýší udržitelnost našeho českého portfolia. Společnost Heimstaden Bostad byla první velkou evropskou společností v oblasti rezidenčních nemovitostí, která získala potvrzení iniciativy Science Based Targets (SBTi) pro náš klimatický plán, přičemž naše české portfolio nabízí nejvyšší potenciál pro snížení emisí CO2,“ komentoval generální ředitel společnosti Heimstaden Bostad Helge Krogsbøl.
Společnost Heimstaden se jako jedna z prvních celoevropských rezidenčních realitních společností a první realitní společnost v České republice zavázala k celosvětově uznávané iniciativě Science Based Targets (SBTi), což je uznání třetí stranou, které ověřuje klimatické cíle, aby bylo zajištěno, že splňují cíle Pařížské dohody o omezení růstu globální teploty na 1,5 °C.
V rámci investice banky jde Heimstaden ještě dál a připojí se také k iniciativě Světové rady pro šetrné budovy (World Green Building Council) na vypracování národního plánu dekarbonizace po celou dobu životnosti České republiky. Plán určí konkrétní akce, opatření a politické intervence k řešení příležitostí k dekarbonizaci v celém hodnotovém řetězci budov s cílem snížit uhlíkovou stopu budov po celou dobu jejich životního cyklu.
Heimstaden je druhým největším evropským pronajímatelem rezidenčních nemovitostí, který v současné době působí v devíti zemích, včetně České republiky a Polska. Heimstaden působí v sektoru profesionálních soukromých pronájmů s celkovým portfoliem více než 160 000 bytových jednotek, z toho cca 42 500 bytových jednotek nacházejících se převážně v Moravskoslezském kraji, působí také v Plzeňském kraji a Praze.
Majitel nemovitostí – do února 2017 RPG Byty, posléze společnost RESIDOMO – změnila původního vlastníka, když se jím 20. února 2020 jím stala společnost Heimstaden. Ta patří k největším hráčům na evropském trhu s residenčním bydlením a působí celkem na desíti trzích (Dánsko, Nizozemsko, Německo, Švédsko, Norsko, Island, Finsko, Velká Británie, Česká republika, Polsko). Společnost Heimstaden spravuje zhruba 160 000 bytů v celkové hodnotě přibližně 341 miliard švédských korun (689 miliard korun) a zaměstnává 2 419 zaměstnanců.
EBRD obnovila investice v České republice v roce 2021 poté, co úřady požádaly o pomoc při zotavení z pandemie koronaviru.
EBRD v roce 111 investovala v České republice 2022 milionů eur, z čehož více než 80 procent šlo do zelených projektů. Angažovanost banky v zemi se zaměřuje na soukromý sektor.
(nik)