INZERCE

Hornina cinvaldit, obsahující lithium, cín a wolfram. Foto: Geomet

Evropská banka pro obnovu a rozvoj podpoří projekt těžby lithia u Cínovce. Penězi i poradenstvím

Ambiciózní projekt na těžbu lithia u Cínovce v Krušných horách přilákal nového spoluinvestora. Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) oznámila investici 6 milionů eur do akcií společnosti European Metals Holdings (EMH) a současně nabídne své expertní znalosti v době, kdy se blíží závazné rozhodnutí o realizaci projektu. Vyplývá to z tiskové zprávy EMH.

Původem australská společnost EHM je spoluvlastníkem firmy Geomet s podílem 49 procent. Majoritu zde drží Severočeské doly ze Skupiny ČEZ. Právě firma Geomet žádá o povolení těžby a bude vlastníkem případného dolu na těžbu lithia, ale také cínu, wolframu či dalších kovů.

Podle oznámení EHM bude vstup EBRD do projektu realizován prostřednictvím soukromého umístění 12,315 milionu akcií. EBRD je nakoupí za cenu 0,423 libry za akcii, což zhruba odpovídá ceně akcií EMH na londýnské burze v minulých dnech. Dnes dopoledne akcie EMH posílily o téměř 10 procent na 0,4665 libry. Evropská banka tak získá v EMH zhruba šestiprocentní podíl.

EBRD chce podporovat i juniorní těžaře

V rámci procesu due diligence si EBRD najala nezávislou mezinárodní poradenskou společnost v oblasti těžby, aby provedla technickou revizi projektu Cínovec. EBRD také provedla kontrolu projektu Cínovec z hlediska souladu s environmentální a sociální politikou banky.

„Investice EBRD je potvrzením, že projekt Cínovec je důležitou součástí vytvoření silného a udržitelného evropského dodavatelského řetězce baterií pro elektrická vozidla, který podporuje zrychlující se přechod Evropy na e-mobilitu,“ pochvaluje si vstup nového investora výkonný ředitel EMH Keith Coughlan.

„Jsme rádi, že můžeme podpořit projekt Cínovec, první lithiový projekt financovaný naší bankou, na jeho cestě stát se zodpovědně těženým zdrojem lithia pro Evropu. EBRD se zavázala podporovat globální přechod k zelené ekonomice a většímu rozšíření elektrických vozidel, a to zejména poskytováním potřebného financování a know-how juniorním těžařům kritických a strategických surovin,“ doplnila Natalia Lacorzana, vedoucí oddělení přírodních zdrojů EBRD.

Výtěžek z prodeje nových akcií použije EMH při financování přípravných prací a studií pro projekt Cínovec včetně ekologických studií a výdajů na provozní kapitál. Samotný nákup akcií ze strany EBRD podléhá obvyklým odkládacím podmínkám pro transakci tohoto charakteru.

Největší důl na lithium v Evropě

Jedná se o nejambicióznější těžební záměr na českém území. Společný podnik ČEZ a EMH se chystá do těžby a zpracování lithia investovat zhruba 15 miliard korun. Záměr EMH počítá s produkcí 4225 tun čistého lithia ročně, což by Česko vyneslo na pozici největšího producenta lithia v Evropě. Samotná těžba by mohla začít na přelomu let 2026 a 2027, podmínkou je však získání stavebního povolení do konce roku 2025.

Starší prezentace australské EMH odhaduje, že během 25letého provozu dolu bude v oblasti Cínovce vyprodukováno 153 tisíc tun lithia, ale také 33 tisíc tun cínu a přes 12 tisíc tun wolframu. Obsah kovů v hornině je poměrně nízký, každým rokem tak bude zapotřebí vytěžit okolo 2,25 milionu tun materiálu k dalšímu zpracování.

David Tramba