Jak vypadá ekonomická noční můra? Evropská unie připravila mimořádná opatření, aby zabránila náporu zlevněných výrobků poté, co na jejich dovoz do USA americký režim Donalda Trumpa uvalil vysoké celní tarify.
Analytici varují, že záplava zlevněného čínského zboží ještě znásobí ekonomické nebezpečí, které pro Evropu představují cla Donalda Trumpa. Nutí Brusel připravit opatření na ochranu před vlnou levného zboží z Asie.
Dopad Trumpových cel vůči ekonomikám, jako je Čína a Vietnam, znamená, že Brusel nyní musí být ve střehu před přílivem asijských výrobků, jenž se přesměruje na evropský trh. Komise v reakci na to připravuje nová mimořádná cla, uvedli úředníci a dodali, že posílili dohled nad dovozními toky.
„Bezprostřední obchodní šok pro Asii se pravděpodobně odrazí zpět do Evropy,“ řekl listu Financial Times hlavní ekonom Deutsche Bank Robin Winkler. Čínští výrobci se budou snažit prodávat více svých výrobků v Evropě a jinde, protože v USA čelí „hrozivé celní zdi“.
Mohlo by vás zajímat
„Budeme muset přijmout ochranná opatření pro více našich průmyslových odvětví,“ řekl témuž titulu vysoce postavený diplomat EU. „Velmi se obáváme, že to jen vystupňuje napětí s Čínou. Neočekávám, že by Peking svůj model podpory vývozu změnil.“ Diplomat dodal, že EU již na čínské elektromobily uvalila cla ve výši až 35 procent. Je možné, že u dalších výrobků bude muset Brusel sáhnout „mnohem výše“.
EU patří mezi ekonomiky, na které se vztahuje dvacetiprocentní clo, vyšší než základní desetiprocentní sazba, které Bílý dům uplatňuje vůči všem obchodním partnerům s výjimkou Kanady a Mexika. Podle Yale Budget Lab zvýšila Trumpova opatření efektivní celní sazbu USA na nejvyšší úroveň od roku 1909.
Čína však bude postižena ještě více než většina ostatních zemí. Peking čelí „recipročnímu“ 34procentnímu clu, které doplňuje 20procentní poplatek, který již prezident zavedl. Prezident se rovněž zaměřil na země, přes které čínské společnosti odvádějí výrobky do USA, mezi nimiž je i Vietnam; ten čelí novému clu ve výši 46 procent. Analytici spekulují, že by tato opatření mohla EU a Čínu sblížit.
Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že vysoké odvody pro asijské země by je mohly vést k přesměrování jejich dodatečných kapacit do Evropy, což by mohlo mít „masivní důsledky“ pro průmysl kontinentu.
Hrozí čínský dumping
Andrzej Szczepaniak, ekonom společnosti Nomura, poznamenal, že cla na Čínu jsou „mnohem vyšší, než mnozí – včetně nás – očekávali“. V důsledku toho by se „podstatně“ zvýšilo riziko „dumpingu čínského zboží v Evropě“. To by mohlo snížit inflaci, což by zase mohlo vést k dalšímu a rychlejšímu snižování úrokových sazeb ze strany Evropské centrální banky.
S podobnými tlaky se EU musela potýkat již během Trumpova prvního funkčního období. Poté, co Trump v roce 2018 uplatnil podobná opatření, zavedl Brusel 25procentní „ochranná“ cla na dovoz oceli nad rámec kvóty. To mělo zabránit tomu, aby se výrobky od vývozců, jako je Čína, přesměrovaly na jednotný trh vzhledem k překážkám ze strany USA.
Úředníci uvedli, že jsou připraveni podobně jednat znovu. „Můžeme uzavřít naše trhy kvůli neočekávanému náhlému přílivu dovozu,“ uvedl jeden z vysokých úředníků Komise. „U oceli jsme to už nějakou dobu měli a uvidíme, zda to budeme potřebovat i u jiných odvětví.“