Podle nezávislé poradenské společnosti Rystad Energy je nabídka a poptávka po plynu a zkapalněném zemním plynu (LNG) na regionálních trzích relativně vyrovnaná, protože Evropa nadále dováží velké objemy LNG. Společnost to uvedla ve své analýze.
„S příchodem letní těžební sezóny je Evropa v bezpečné pozici se zdravými zásobami blížícími se horní hranici pětiletého průměru,“ komentovala situaci hlavní analytička Rystad Energy Nikoline Bromanderová.
Připomněla, že ceny se drží stabilně na nízké úrovni 12,92 amerických dolarů za milion britských termálních jednotek (MMBtu) na nizozemské burze Title Transfer Facility (TTF) z 25. dubna, což představuje týdenní pokles o 6 procent, zatímco skladovací zařízení jsou v současné době naplněna z 57,9 procent na zhruba 65,92 miliardy metrů krychlových (m3).
„Hrubý dovoz LNG do Evropy dosáhl 3,35 milionu tun (Mt), přičemž mezi hlavní odběratele patří Španělsko, Francie a Spojené království,“ zkonstatovala Nikoline Bromanderová a zmínila první zásilku LNG dovezenou Bulharskem přes Turecko a LNG tankerem Malanje, který připlul do německého Wilhelmshavenu.
Zdůraznila také, že USA zůstávají hlavním evropským vývozcem LNG, zatímco Rusko, třetí největší dodavatel, nadále dodává solidní objemy.
„Objevily se zprávy, že někteří odběratelé, například nové německé FSRU, se budou v budoucnu vyhýbat dodávkám ruského LNG, protože země sníží závislost na Rusku,“ pokračovala Bromanderová.
„Únor 2023 byl rekordním měsícem, co se týče objemu ruského LNG dodaného do Evropy – 1,61 Mt LNG, což odpovídá sedmnáctiprocentnímu podílu na celkovém objemu LNG. V současné době není vývoz ruského LNG do Evropy zakázán sankcemi EU, ale jednotliví odběratelé se mohou nákupům z vlastní iniciativy vyhnout,“ uzavřela analytička Rystad Energy.
(nik)