Na právě probíhajícím Světovém ekonomickém fóru v Davosu vystoupil generální tajemník NATO Mark Rutte s jasným vzkazem: Evropa musí více investovat do obrany, zvýšit produkci zbraní a nést větší finanční odpovědnost za pomoc Ukrajině. Tato prohlášení přichází v reakci na kritiku amerického prezidenta Donalda Trumpa, který nedávno uvedl, že Evropská unie by měla dělat více pro podporu Kyjeva v jeho boji proti ruské agresi.

„Ukrajina potřebuje Spojené státy, aby nadále dodávaly zbraně,“ řekl Rutte a zároveň zdůraznil, že Evropa je připravena nést náklady za tyto dodávky. „Pokud je nová Trumpova administrativa ochotna pokračovat v dodávkách, účet zaplatí Evropa. O tom jsem absolutně přesvědčen,“ dodal Rutte.

Trump tlačí na Evropu: Plaťte svůj díl

Rutte ve svém vystoupení připustil, že Trump má v mnohém pravdu – Evropa by měla převzít větší část nákladů na obranu Ukrajiny, protože konflikt se odehrává blíže Evropě než Spojeným státům. „Je to globální konflikt, ale především se týká Evropy,“ řekl Rutte.

Prezident Trump, který se po znovuzvolení vrátil do úřadu s důrazem na „America First“, kritizuje evropské spojence za to, že se nespoléhají na vlastní zdroje a přehnaně spoléhají na americkou podporu. Richard Grenell, Trumpův vyslanec pro zvláštní mise, v diskusi s Ruttem poznamenal, že americký lid již platí za obranu Evropy a NATO si nemůže dovolit očekávat více, pokud jeho členové nesplní své závazky.

„Američané nebudou rozšiřovat obranný deštník NATO, pokud současní členové nebudou platit svůj spravedlivý podíl,“ uvedl Grenell s přímým odkazem na Nizozemsko, kde Rutte dříve působil jako premiér.

Mohlo by vás zajímat

Rusko nesmí zvítězit, varuje Rutte

Rutte v debatě zdůraznil, že porážka Ukrajiny by znamenala obrovské geopolitické riziko. Varoval, že ruský prezident Vladimir Putin by v takovém případě oslavoval spolu s lídry Severní Koreje a Číny. „Musíme posílit naši podporu Ukrajině a neustupovat,“ prohlásil a dodal, že současná situace na frontě není příznivá.

„Frontová linie se pohybuje špatným směrem,“ varoval generální tajemník NATO s tím, že každý krok zpět by mohl znamenat nejen vojenské, ale i politické oslabení Západu.

Kdo zaplatí účet za zbraně?

Rutte se v rozhovoru pro agenturu Reuters vyjádřil, že pokud Spojené státy budou i nadále zásobovat Ukrajinu zbraněmi, je fér, aby Evropa převzala větší část finanční zátěže. Přesné číslo nebo konkrétní dohody s evropskými lídry však zatím neprozradil.

O budoucnosti pomoci Ukrajině bude rozhodovat nejen politická vůle, ale také finanční možnosti jednotlivých členských států NATO. Evropské země jsou pod tlakem nejen z Washingtonu, ale i kvůli vlastním ekonomickým problémům a rostoucím výdajům na obranu. Jaký bude další krok? Bude Evropa ochotná platit vyšší cenu za bezpečnost? Nebo se bude čekat na další kroky Spojených států? Diskuse v Davosu ukázala, že tato otázka zůstává otevřená.