Podle společnosti Spark Commodities se ziskovost prodeje amerického LNG do Evropy oproti Asii v uplynulém týdnu zdvojnásobila, přestože omezené toky ruskými plynovody a dlouhodobá odstávka amerického terminálu LNG Freeport zvýšily regionální ceny. Informuje o tom energetický web Montel. Na americké LNG přitom Evropa velmi spoléhá kvůli omezení dodávek ruského Gazpromu.
Ceny plynu v Evropě vyskočily ze dvou důvodů: za prvé kvůli výbuchu v důležitém americkém terminálu Freeport LNG, jak Ekonomický deník informoval ZDE. Původně byla předpokládána třítýdenní odstávka, ale už se objevily zprávy o třech měsících s tím, že LNG hub by měl začít naplno fungovat až na konci tohoto roku.
Druhým faktorem podstatné snížení dodávky zemního plynu (o 40 procent) do Evropské unie z Ruska. Gazprom sice jako oficiální důvod udává prodlevy při opravách plynovodu, které snížily dostupnou kapacitu plynovodu Nord Stream I, ale spíše jde o výmluvy. Daleko pravděpodobnější je odvetné ze strany Ruska opatření kvůli sankcím za invazi na Ukrajinu. Německo už tento problém za politické rozhodnutí, které nelze ho ospravedlnit technickými důvody.
Do Evropy je proto dovážen rekordní objem stlačeného plynu.
Podle nejnovějších údajů byla například čistá ziskovost amerického výdeje LNG ze Sabine Pass – včetně nákladů, pojištění a dopravy do Evropy – odhadnuta na 33,77 USD/MMbtu za srpen, což bylo o 1,17 USD více než ekvivalent pro dodávky v Asii.
Mohlo by vás zajímat
Cenové nůžky mezi evropským a asijským trhem se proto nadále rozevírají. Podle předpokladů pro září na 1,92 USD, pro říjen dokonce na 2,65 USD.
K rozšíření tohoto rozpětí přispěly také klesající náklady na přepravu, zejména náklady na přepravu z USA do Evropy po odstávce Freeportu, která zmírnila nedostatek dostupných plavidel, uvedl zdroj portálu Montel.
Cena za atlantickou cestu LNG tam a zpět (USA-Evropa), známá jako Spark 30, se ve třetím čtvrtletí propadla o 20 procent na 72 583 USD/den, zatímco pro čtvrtý kvartál vzrostla o 3 procenta na 156 750 USD/den.
Proto je Evropa pro exportéry LNG velmi lákavým trhem.
„Evropě se dosud, byť za vysokou cenu, dařilo své zásobníky s plynem naplňovat. V případě déletrvajícího omezení dodávek ze strany Ruska, ke kterému nyní došlo, se však tempo podstatně zpomalí, ne-li zastaví,“ dodává server Montel.
Podstatný vliv na to může mít pak i očekávaný obnovený zvýšený zájem za strany dříve „tradičních velkoodběratelů“ amerického LNG z Číny a Japonska.
(hrb)