Potenciální německý kancléř Friedrich Merz řekl, že je třeba diskutovat o tom, že Německo se dostane pod britskou a francouzskou jadernou ochranu. Informuje o tom deník Politico.
Friedrich Merz, přední kandidát na post příštího německého kancléře, vydal v pátek ostré varování, že Evropa se musí připravit na svou obranu bez USA.
„Musíme se připravit na možnost, že Donald Trump již nebude bezpodmínečně dodržovat vzájemné obranné závazky NATO,“ řekl Merz v pátečním rozhovoru s německou televizí. „To je důvod, proč je podle mého názoru zásadní, aby Evropané vyvinuli co největší úsilí, abychom zajistili, že budeme alespoň schopni bránit evropský kontinent sami.“
V posledních dnech se zdá, že americký prezident Trump se stále více přiklání k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a obviňuje Ukrajinu – nikoli Kreml – ze zahájení války, která začala totální ruskou invazí v roce 2022.
Mohlo by vás zajímat
„Tyto komentáře následovaly po vystoupení amerického viceprezidenta J.D. Vance na bezpečnostní konferenci v Mnichově, ve kterém vylíčil hlavní evropské strany – nikoli Rusko – jako největší hrozbu pro evropskou bezpečnost,“ připomíná Politico.
Evropští lídři se od té doby stále více obávají, že se již nemohou spoléhat na klauzuli USA a NATO o kolektivní obraně, která poskytovala základ evropské bezpečnosti od studené války.
Merz, vůdce středopravicové Křesťanskodemokratické unie (CDU) v průzkumech veřejného mínění před nedělními volbami do Bundestagu jako jejich vítěz, řekl, že Evropa by se měla kolektivně připravit na možnost, že Trumpova administrativa nebude dodržovat článek 5 NATO, který zavazuje členy aliance ke kolektivní obraně.
Na otázku, zda věří, že Trump doložku dodrží, Merz odpověděl: „Nevsadil bych všechno, co mám, na žádnou otázku, která mi bude položena, a určitě ne na tuto.“
Na otázku, zda by Německo mělo hledat ochranu pod francouzským jaderným deštníkem, Merz připustil, že francouzský prezident Emmanuel Macron opakovaně takovou nabídku Berlínu předložil – jen aby předchozí německé vlády nechaly tuto otázku nezodpovězenou.
„Potřebujeme vést diskusi jak s Británií, tak s Francií – dvěma evropskými jadernými mocnostmi – o tom, zda by se na nás mohlo vztahovat sdílení jaderných zbraní, nebo alespoň jaderná bezpečnost ze strany Velké Británie a Francie,“ řekl podle deníku Politico.