Pátek, 20. května, 2022

Eurowag potvrdil záměr vstoupit na burzu. Investorům nabídne přes 25 procent svých akcií

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Česká společnost Eurowag, která patří mezi největší evropské poskytovatele platebních služeb dopravcům, potvrdila svůj zájem vstoupit na londýnskou burzu. Veřejně obchodovatelných má být nejméně 25 procent akcií, aby mohl být Eurowag zařazen do burzovního indexu FTSE.

Jak dále společnost uvedla ve svém oznámení pro investory, získat chce 200 milionů eur díky emisi nových akcií. Vedle toho mají současní akcionáři prodat část svých podílů. Podle některých odhadů médií by trh mohl ohodnotit Eurowag až na 2 miliardy eur (50 miliard korun), ale to se vzhledem k ziskovosti společnosti zdá být poněkud přehnané.

Hlavním trumfem společnosti je rychlý růst na trhu platebních služeb pro dopravce. Tržby v loňském roce dosáhly 128,6 milionu eur a v posledních dvou letech rostly o 32 procent ročně. EBITDA marže se během těchto dvou let zvedla z 35 na 46 procent. Čistý zisk za minulý rok dosáhl necelých 19 milionů eur.

Pokud se vstup na londýnskou burzu vydaří, bude to příběh s nejméně třemi vítězi. Prvním je zakladatel společnosti Martin Vohánka, který firmu od roku 1995 vybudoval od nuly. Dnes vlastní 59,1 procenta akcií. Svou investici významně zhodnotí finanční investor TA Associates, který před pěti lety koupil 32,67 procenta akcií Eurowagu. Třetím vítězem bude londýnská burza, která prokáže, že je i po brexitu atraktivním místem pro primární emise akcií (IPO).

Firmu Eurowag (W..A.G. Payment Solutions) založil v roce 1995 podnikatel Martin Vohánka. Služby Eurowagu, které zahrnují tankovací karty, mýtné, vracení daní, správu vozového parku či finanční služby, využívá přes 350 tisíc vozidel zhruba ve 30 evropských zemích. Růst Eurowagu v posledních letech zrychlil i díky převzetí firem ADS, Sygic, Aldobec, Princip a HiSoftware.

David Tramba

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter