INZERCE

Námořní přístav v Hamburku. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Europoslanci varují před vměšováním Číny do evropské kritické infrastruktury. Může mít vliv na dopravní sítě

Čína získává přístup ke kritické infrastruktuře EU, je proto zapotřebí povinně prověřovat přímé zahraniční investice, usnesli se dnes europoslanci. Zároveň vyzvali k uspořádání evropského summitu o přístavech a evropské strategie pro přístavy do konce roku 2024.

Evropská kritická aktiva, jako jsou přístavy a dopravní sítě, jsou náchylná k vlivu Číny. Je třeba je povinně prověřit s cílem vyloučit podezřelé investice, vyzývají poslanci Evropského parlamentu.

V usnesení, které vypracoval zpravodaj Klemen Grošelj (Renew, SI) a které bylo přijato dnes 565 hlasy (26 bylo proti a 31 se zdrželo hlasování), upozorňují poslanci na to, že Čína prostřednictvím své tzv. strategie vojenské a civilní fúze stále více získává přístup k evropské kritické infrastruktuře a uplatňuje na ni vliv.

Ta zahrnuje odvětví, která mají pro EU zásadní význam, jako jsou dopravní infrastruktura a přístavy, telekomunikační sítě, vzácné kovy a podmořské kabely.

Mezi hlavní cíle současného čínského prezidenta Si Ťin-pchinga patří modernizace Čínské lidové osvobozenecké armády. Důležitou strategií k dosažení tohoto plánu je výše zmíněná vojensko-civilní fúze (military-civil fusion – MCF), která se zakládá na využití moderních technologií vyvíjených v komerčním sektoru k vojenským účelům. To vzhledem k vysoké rozvinutosti čínského technologického průmyslu vzbuzuje obavy zejména ve Spojených státech amerických, kde tato strategie bývá často diskutovaným tématem. Její úspěch by totiž mohl přispět k nárůstu ekonomické a vojenské síly Číny.

Důvod vysoké důležitosti MCF v rámci plánu modernizace čínské armády, kterou nařídil Si Ťin-pching provést do roku 2035, představuje rychle postupující vývoj nových technologií s vojenským využitím v komerční sféře (tzv. duálních technologií). MCF má za cíl zprostředkovat jejich sdílení s čínským obranným sektorem, aby tak byl co nejvíce využit jejich vojenský potenciál.

Duální technologie by armádě, která je bude efektivně využívat, mohly přinést velkou strategickou výhodu. To lze považovat za jeden z hlavních důvodů, proč Si Ťin-pching přikládá MCF velký význam. Zařadil ji mezi téměř všechny nejdůležitější čínské strategické iniciativy stanovující cíle, kterých chce Peking dosáhnout v high-tech výzkumu a vývoji (např. Made in China 2025 a Plán umělé inteligence nové generace). V roce 2017 také vytvořil Ústřední komisi pro integrovaný vojenský a civilní rozvoj, jejíž účel spočívá v synchronizaci spolupráce obranných a komerčních podniků, především v oblasti sdílení inovací. Ve vedení stojí Si Ťin-pching osobně.

Strategii MCF čínská vláda nejen podporuje, ale také vynucuje. To v praxi znamená, že pokud jsou z její strany civilní subjekty o spolupráci se státním obranným sektorem požádány, musí se na základě čínských donucovacích zákonů podřídit. Ve výsledku mají být postupně zcela vymazány hranice mezi civilním a vojenským sektorem, čímž dojde k ekonomickému i vojenskému pokroku státu současně.

Podkopávání geopolitických soupeřů

Europoslanci dnes poukázali na to, že strategie vojenské a civilní fúze je čínským státem určený a řízený program, jehož cílem je využít všech nástrojů státní a obchodní moci k posílení a podpoře Komunistické strany Číny a jejího ozbrojeného křídla, Čínské lidové osvobozenecké armády. Obávají se, že tato strategie je zaměřena na transfer technologií s cílem zvýšit dominanci Číny ve třetích zemích a podkopat geopolitické soupeře.

Poslanci ocenili nedávné legislativní kroky EU ke zvýšení odolnosti její kritické infrastruktury. Obávají se však, že tyto iniciativy se omezují na prověřování přímých zahraničních investic, a ponechávají tak Komunistické straně Číny otevřené další kanály k získání přístupu k evropským kritickým aktivům a vlivu na ně. Poukazují na přetrvávající zranitelnost evropské životně důležité infrastruktury a vyzývají EU a členské státy, aby plně provedly rozšířený regulační rámec EU s cílem vyloučit subjekty, které by mohly přispět k vojensko-civilní fúzi, zejména v oblasti technologií s vojenským využitím.

Omezení zahraničního vlivu v přístavech EU

Dnes poslanci také přijali 585 hlasy (21 bylo proti a 26 se zdrželo hlasování) usnesení o komplexní evropské strategii pro přístavy, které připravil zpravodaj Tom Berendsen (EPP, NL). Text zdůrazňuje, že přístavy hrají klíčovou úlohu v hospodářství, poskytují pracovní místa, usnadňují vnější obchod, zajišťují transformaci energetiky a dekarbonizaci.

Parlament v usnesení připomíná varování zpravodajských služeb před rizikem, které by mohla mít ekonomická přítomnost zemí mimo EU v evropských přístavech na jejich ekonomickou závislost, špionáž nebo sabotáž. Poslanci navrhují, aby byl zahraniční vliv v přístavech EU omezen, a vyzývají Komisi a členské státy, aby urychleně provedly posouzení rizik zapojení Číny a dalších zemí mimo EU do námořní infrastruktury, jeho dopadu na pracovní sílu a životní prostředí. Chtějí povinné prověřování přímých zahraničních investic a větší spolupráci mezi zeměmi EU při blokování podezřelých investic do kritické infrastruktury.

Poslanci vyzývají k uspořádání evropského summitu o přístavech a požadují po Komisi, aby do konce roku 2024 předložila evropskou strategii pro přístavy, která by podpořila spolupráci mezi přístavy v EU a řešila výše uvedené problémy.

Návrh usnesení ke kritické infrastruktuře je k dispozici ZDE.

Návrh usnesení evropské strategie pro přístavy je k dispozici ZDE.

(nik)