Evropský parlament ve středu podpořil celounijní zákaz prodeje plastových výrobků na jedno použití, včetně talířů, příborů, brček, tyček k balónkům či vatových tyčinek. Tyto produkty by se na základě poslanci schváleného návrhu nové směrnice neměly od roku 2021 dostat na trh EU.
Nová evropská pravidla schválená 10. října výborem pro životní prostředí se zaměřují na plastové výrobky, které se nejčastěji objevují na evropských plážích, a na ztracené rybářské náčiní. Celkem tyto plasty tvoří kolem 70 procent odpadu v mořích. Tento omezovací návrh včera schválil Evropský parlament. Od roku 2021 by tak neměly být v prodeji tyto výrobky:
-
jednorázové příbory, vatové tyčinky, brčka a míchátka z plastu by od roku 2021 neměly být v prodeji
-
poslanci seznam rozšířili o produkty z oxo-rozložitelných plastů a určité typy polystyrenu
-
spotřeba plastových produktů, které nemají alternativu, by měla klesnout o 25 %
-
opatření se dotknou i cigaretových filtrů a ztracených rybolovných zařízení
Plasty v oceánech nejsou podle Komise problémem jen kvůli znečištěným plážím, ale hlavně kvůli ničivému vlivu na mořské živočichy, kteří se do větších kusů odpadu zamotávají a ty menší si pletou s potravou. Požití plastů je může přímo zabít nebo tím mohou do svého těla vstřebat toxické chemické látky. Plasty a s nimi spojené chemikálie tak nakonec konzumují i lidé. Plastový odpad má rovněž negativní ekonomický vliv na odvětví a lidi, jejichž obživa závisí na moři. Přibližně jen pět procent plastových obalů se znovu využije, zbytek se vyhodí. Vícenásobné využití obalů by přitom bylo výhodné i pro výrobce.
Při hlasování o návrhu směrnice o omezení plastů se zdržela česká europoslankyně Dita Charanzová (ANO, ALDE) i přesto, že zpravodajkou návrhu byla její kolegyně z evropské Aliance liberálů a demokratů Frédérique Ries. Návrh podle ní stanovuje nereálné podmínky. „Zkracuje například lhůtu na přijetí navržených pravidel pro členské státy o polovinu, tedy na tři roky. To je šibeniční termín. Musíme dát trhu čas, aby se přizpůsobil, například zavedl alternativy k dnes používaným jednorázovým výrobkům, které budou zakázány,“ upozorňuje Charanzová.
Podle přijatého usnesení spotřeba dalších produktů, u nichž neexistuje alternativa, by měla být do roku 2025 omezena na úrovni členských států alespoň o 25 %. Jde například o jednorázové krabičky na hamburgery, sendviče či nádoby na zeleninu, ovoce, dezerty nebo zmrzlinu. Členské státy by měly vypracovat vlastní plány podpory využívání produktů, které jsou vhodné k recyklaci a opětovnému a vícenásobnému využití.
Poslanci se shodli na potřebě redukce odpadu z tabákových výrobků – zejména cigaretových filtrů, které obsahují plasty. Do roku 2025 by se měl objem tohoto druhu odpadu snížit o 50 %, do roku 2030 až o 80 %. Jediný cigaretový nedopalek dokáže znečistit pět set až jeden tisíc litrů vody. Pokud je odhozený volně na ulici, může trvat až dvanáct let, než se rozloží. Filtrům tabákových výrobků patří po plastových lahvích druhé místo mezi jednorázovými plastovými výrobky, které tvoří nejvíce odpadků v mořích.
Další plastové výrobky, například nápojové lahve, by měly být tříděny odděleně a do roku 2025 by se 90 % z nich mělo recyklovat.
„Schválili jsme nejambicióznější legislativu proti plastům na jedno použití. Je na nás, abychom tento kurz udrželi i během nacházejících jednání s Radou, která by měla začít již v listopadu. Dnešní hlasování vytváří prostor pro přijetí ambiciózní směrnice. Je to nezbytné pro ochranu mořského životního prostředí a snížení nákladů spojených s environmentálními škodami způsobenými plastovým znečištěním v Evropě, které by se podle odhadů měly vyšplhat do roku 2030 na 22 miliard eur,‟ uvedla zpravodajka Frédérique Ries (ALDE, BE).
„Souhlasím s tím, abychom se postupně zbavovali jednorázových produktů jako příbory, nádobí i kelímky na kávu. Budu ráda, pokud najdeme cestu, jak zajistit recyklaci až 90 % plastových lahví, jak navrhuje směrnice. Podpořím každou rozumnou snahu o to, abychom produkovali méně plastu a abychom jej dokázali lépe recyklovat. Líbí se mi přístup Česka, kde se i díky projektu ministerstva životního prostředí velké firmy samy hlásí k zodpovědnému přístupu a omezování jednorázových produktů, bylo by skvělé, kdyby se přidávaly další,“ dodala europoslankyně.
Podle její kolegyně Martiny Dlabajové (také ANO) EU musí být klíčovým aktérem při hledání řešení tohoto problému, ale je potřeba, aby se k tomu připojily i další
státy světa. „Obrovské množství plastů v oceánech netrápí pouze Evropu, a pokud se k nám nepřidají ostatní, jednalo by se o neefektivní vynakládání prostředků evropských daňových poplatníků,“ míní Dlabajová, která se také hlasování zdržela.
„Měli bychom dát trhu více času se přizpůsobit, aby především malé a střední
podniky měly dostatek prostoru na zavedení alternativ k těm jednorázovým
výrobkům, které budou zakázány,“ uvedla Dlabajová, která také pochválila ministerstvo životního prostředí.
„Považuji za skvělé, že také v České republice rozběhlo Ministerstvo životního prostředí kampaň #dostbyloplastu, která má za cíl zredukovat množství jednorázového plastového odpadu a nabídnout alternativy. Přidaly se již velké firmy jako IKEA, Lidl nebo Starbucks,“ uvedla europoslankyně.
Jiří Reichl