INZERCE

Europarlament vyzval všechny země, aby se dohodly na novém kolektivním cíli pro klimatický výzkum na období po roce 2025. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Europoslanci chtějí, aby na opatření v oblasti klimatu přispívaly finančně všechny země

Evropský parlament přijal své požadavky pro konferenci OSN o změně klimatu COP29, jejímž cílem je vymezit nový kolektivní cíl pro financování opatření v oblasti klimatu. Usnesení, které připravil Výbor pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin bylo schváleno 429 hlasy pro, 183 proti a 24 poslanců se zdrželo hlasování.

Europarlament tak vyzval všechny země, aby se dohodly na novém kolektivním cíli pro klimatický výzkum na období po roce 2025, který bude sociálně spravedlivý, v souladu se zásadou „znečišťovatel platí“ a bude založen na různých názorech veřejnosti, soukromé a inovativní zdroje financování.

Europoslanci chtějí, aby všechny velké a rozvíjející se ekonomiky s vysokými emisemi a vysokým HDP finančně přispívaly na globální opatření v oblasti klimatu. Vyzvali Unii, aby zintenzivnila svou ekologickou diplomacii s cílem přispět k vytvoření rovných podmínek na mezinárodní úrovni, zabránit úniku uhlíku a zvýšit veřejnou podporu opatření v oblasti klimatu.

Evropská unie by tak měla povzbuzovat a podporovat další země, aby zavedly nebo zlepšily mechanismy stanovování cen uhlíku, jako je systém obchodování s emisemi a mechanismus uhlíkového vyrovnání na hranicích.

Poslanci dodávají, že COP29 musí v návaznosti na závazek COP28 k odklonu od fosilních paliv vyslat „jednoznačný signál“, včetně co nejrychlejšího ukončení všech přímých a nepřímých dotací na fosilní paliva a přerozdělení těchto zdrojů na opatření v oblasti klimatu.

COP29 se koná od 11. do 22. listopadu 2024 v Baku (Ázerbájdžán). Delegace Evropského parlamentu se zúčastní zasedání ve dnech 18. až 22. listopadu.

Cílem konference COP29 je poskytnout přehled o současném pokroku při provádění Pařížské dohody a dosáhnout dohody o nových finančních zdrojích na podporu celosvětových opatření v oblasti klimatu.

(nik)