Úředníci Evropské komise budou posuzovat nosnost mostů a jejich výšku, případně mapovat klíčové dopravní tepny, aby zjistili, jaké peníze budou potřebu na jejich modernizaci pro snazší přesuny vojenské techniky napříč EU. Do roku 2019 určí úseky transevropské dopravní sítě a zohlední případnou dodatečnou finanční podporu pro tyto projekty v příštím víceletém finančním rámci. Vyplývá to ze zveřejněné strategie vojenské mobility. Ta má usnadnit přesun vojenské techniky napříč Unií. Označit ji lze za „vojenský schengen“.
Vysoká představitelka Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku a místopředsedkyně Komise Federica Mogheriniová uvedla: „Podpora míru a zajištění bezpečnosti našich občanů jsou hlavními prioritami Evropské unie. Snadnější vojenská mobilita v rámci EU nám umožní efektivněji předcházet krizím, účinněji využívat naše mise a rychleji reagovat na nové výzvy. Půjde o další prohloubení naší spolupráce na úrovni EU, jednak v rámci stálé strukturované spolupráce, kterou jsme formálně zahájili nedávno, jednak s našimi partnery, v prvé řadě s NATO. Pro nás jako EU zůstává spolupráce jediným způsobem, jak být v dnešním světě efektivní.“
- Vojenské požadavky: jde o výchozí bod pro efektivní a koordinovaný přístup k vojenské mobilitě po celé EU. Evropská služba pro vnější činnost (ESVČ) a Vojenský štáb EU určí vojenské požadavky, které odrážejí potřeby EU a jejích členských států, včetně infrastruktury nutné pro vojenskou mobilitu. Do poloviny roku 2018 by je pak měla projednat a potvrdit Rada.
- Dopravní infrastruktura: politika v oblasti infrastruktury a investice nabízejí příležitosti pro větší synergie mezi potřebami civilního a vojenského sektoru. Do roku 2019 určí Komise úseky transevropské dopravní sítě, jež jsou vhodné pro vojenskou přepravu, včetně nezbytné modernizace stávající infrastruktury (jde např. o výšku a nosnost mostů). Bude také vypracován seznam prioritních projektů. Komise zohlední případnou dodatečnou finanční podporu pro tyto projekty v příštím víceletém finančním rámci.
- Regulační a procedurální záležitosti: Komise prozkoumá možnosti zefektivnění a zjednodušení celních formalit pro vojenské operace a posoudí potřebu sladit pravidla pro přepravu nebezpečných věcí ve vojenské oblasti. Souběžně s tím bude Evropská obranná agentura podporovat členské státy při přípravě ujednání v oblasti povolení k přeshraničnímu pohybu.
Státní tajemník pro Evropské záležitosti představení „vojenského schengenu“ komentoval na svém twitteru.