Brusel v úterý vydal nové regulační pokyny, přestože americký prezident hrozí kvůli zacházení s firmami BigTech odvetnými opatřeními.

Evropská komise vydala nové pokyny týkající se zakázaných způsobů využití umělé inteligence jako součást přelomové legislativy na regulaci této technologie. Unie tak pokračuje v prosazování svého zákona o umělé inteligenci, přestože Donald Trump hrozí odvetou za to, že se na americké technologické společnosti Unie zaměřila, podle něho nespravedlivě.

Zákon přijatý v roce 2023 je považován za nejkomplexnější regulační rámec pro umělou inteligenci na světě. V neděli vstoupila v platnost ustanovení zakazující určité aplikace, jako je například „škrábání“ internetu (scraping) za účelem vytvoření databází pro rozpoznávání obličejů.

V úterý Evropská komise zveřejnila dlouho očekávané pokyny k tomu, jak by tato pravidla měly společnosti uplatňovat a které softwarové systémy jsou považovány za systémy umělé inteligence. Společnosti tak mají jasněji v tom, jak nová pravidla dodržovat, například pokud jde o sociální skóring nebo rozpoznávání emocí.

Hlavním cílem pokynů je „vysvětlit, jak se budou zákazy uplatňovat“, uvedla komise. Další ustanovení zaměřená na velké modely umělé inteligence a produkty poháněné umělou inteligencí, které představují vysoké riziko pro uživatele, například ve zdravotnictví, budou zavedena do roku 2027.

Brusel opatrně couvá

Snaha o prosazování pravidel probíhá v rámci širší evropské debaty o tom, jak agresivně by měl blok prosazovat svá digitální pravidla tváří v tvář ostrému odporu velkých technologických společností, které podporuje nový americký prezident.

Trump pohrozil, že se v reakci na pokuty uložené americkým společnostem na Brusel zaměří. EU již přistoupila k „přehodnocení“ prověřování společností, jako jsou Apple, Meta a Google, v rámci jiných právních předpisů zaměřených na ochranu digitálních trhů na kontinentu.

„V Bruselu rozhodně panují obavy, že nový americký prezident zvýší tlak na EU v souvislosti se zákonem o umělé inteligenci, aby se americké společnosti nemusely potýkat s příliš velkou byrokracií, případně i pokutami,“ uvedl Patrick Van Eecke, spolupředseda globální praxe advokátní kanceláře Cooley v oblasti kybernetiky, dat a ochrany soukromí.

Zákon vyžaduje, aby společnosti vytvářející „vysoce rizikové“ systémy umělé inteligence byly transparentnější ohledně toho, jak vytvářejí a používají modely umělé inteligence. Na ty, které stojí za nejvýkonnějšími modely, se vztahují další požadavky, například provádění hodnocení rizik. Společnostem, které zákon nedodrží, hrozí vysoké pokuty a může jim být zakázán vstup na území EU.

Ambice Bruselu postavit se do pozice „globálního centra pro důvěryhodnou umělou inteligenci“ jsou již dlouho terčem kritiky firem označovaných souhrnně jako Big Tech. Společnosti, jako je Meta, vlastník Facebooku, výslovně varovaly, že přísná evropská regulace by mohla utlumit investice do AI a inovace.

Trump: Regulace = zdanění

Big Tech společnosti se staví proti „zatěžujícím“ ustanovením zákona o AI týkajícím se zajištění větší transparentnosti údajů. To zahrnuje pravidla umožňující třetím stranám přístup ke kódu modelů AI za účelem posouzení rizik, jakož i výjimky z některých bezpečnostních pravidel zákona o AI pro open source společnosti a menší začínající podniky, uvedla osoba blízká procesu.

Začátkem tohoto měsíce Trump varoval, že jakékoliv kroky Bruselu proti americkým společnostem považuje za „formu zdanění…“. Máme vůči EU několik velmi velkých stížností,“ uvedl ve svém vystoupení na Světovém ekonomickém fóru v Davosu.

Během prvního týdne ve funkci Trump oznámil projekt infrastruktury umělé inteligence v hodnotě 500 miliard dolarů nazvaný Stargate, který vedou japonská SoftBank a sanfranciská OpenAI. Kritizoval snahy o regulaci umělé inteligence a podepsal exekutivní příkazy, které odstraňují mnohá ochranná opatření stran rozvoje této technologie.

Jeden z vysokých činitelů EU, který se podílel na implementaci zákona o AI, sdělil listu Financial Times, že komise vzala Trumpovu skrytou hrozbu a tlak USA na vědomí, ale trvala na tom, že zákon v podobě, v jaké byl přijat, se měnit nebude.
„Můžeme udělat to, že zajistíme, aby byl co nejpříznivější pro inovace, a to právě teď děláme,“ uvedl úředník. „V pravidlech je flexibilita a my hledáme, jak ji využít.“

Rozmělněná pravidla?

Od Trumpovy inaugurace se narativ kolem technologické regulace změnil i v Bruselu, uvedla Caterina Rodelliová, analytička pro politiku EU ze skupiny Access Now zabývající se digitálními právy. Tato skupina lobbovala za to, aby zákazy v zákoně o umělé inteligenci byly přísnější. „To, co jsme považovali za hotovou věc, jí ve skutečnosti není,“ řekla.

„Vidíme prostor pro uvolnění přístupu regulačních orgánů k prosazování zákona o AI, a zákazy budou první zkouškou,“ řekla Rodelliová. Dodala, že stává riziko, že nový deregulační přístup pravidla rozmělní, až v podstatě ztratí smysl. Zákazy EU oznámené v neděli přitom byly jednoznačné, přičemž mnoho velkých technologických společností je již dodržuje.

Další napětí v Bruselu vyvolávají jednání o kodexu postupů pro všeobecnou umělou inteligenci (týká se výkonných modelů AI: Gemini od Googlu nebo GPT-4 od OpenAI). Kodex bude podrobně popisovat, jak mohou firmy zákon o umělé inteligenci dodržovat v praxi.

Jednání, na nichž se podílejí stovky účastníků a která koordinuje úřad Evropské komise pro umělou inteligenci, mají skončit v dubnu.