Prostřednictvím Nástroje pro propojení Evropy (CEF) spolufinancuje Evropská unie několik projektů přeshraniční energetické infrastruktury včetně severobaltského vodíkového koridoru, který obdrží 6,8 milionu eur na další výzkum.

Iniciativa Severobaltského vodíkového koridoru je společným projektem šesti evropských provozovatelů plynárenských přepravních soustav: Conexus Baltic Grid (Lotyšsko), Gasgrid Finland (Finsko), Elering (Estonsko), Amber Grid (Litva), GAZ-SYSTEM (Polsko) a ONTRAS (Německo).

Cílem iniciativy, již pomáhá evropský nástroj CEF financovat, je integrovat obnovitelný vodík v šesti členských státech EU a propojit výrobní centra v severských a pobaltských regionech s klíčovými centry poptávky. Výzkum se zaměří na několik aspektů, včetně finanční a ekonomické analýzy, posouzení životního prostředí a bezpečnosti, plánování tras a vypracování opatření nezbytných pro úspěšnou realizaci.

„Jsme rádi, že Evropská unie podpořila projekt severo-baltského vodíkového koridoru, což potvrzuje jeho strategický význam a dlouhodobý potenciál,“ řekl serveru CE Energy News Uldis Bariss, předseda představenstva společnosti Conexus. „Tyto prostředky nám umožní pokračovat v podrobném výzkumu, který v budoucnu pomůže vybudovat efektivní vodíkovou infrastrukturu. Věříme, že tento projekt může přispět nejen k dosažení dekarbonizačních cílů, ale také vytvořit nové ekonomické příležitosti a přilákat investice do Lotyšska.“

Mohlo by vás zajímat

Studie do konce příštího roku

Zmíněné firmy plánují zahájit studie proveditelnosti v jednotlivých zemích, které by měly probíhat do poloviny roku 2026. Kromě těchto studií chtějí zúčastnění provozovatelé přenosových soustav dokončit několik přeshraničních analýz, aby na základě výsledků výše uvedených studií mohli dále provést plánování na úrovni celého projektu. Tyto studie zahrnují koordinaci projektů, technické a obchodní sladění a zapojení zákazníků a zúčastněných stran. Očekává se, že přeshraniční studie budou probíhat do konce roku 2026.

„Jsme nadšeni, že se nám podařilo urychlit tuto důležitou spolupráci a dosáhnout tak výrazného pokroku v realizaci projektu,“ napsali zúčastnění partneři ve společném prohlášení. „Tento projekt má nejen potenciál výrazně snížit emise uhlíku zúčastněných zemí, ale může také podpořit růst podnikání a podpořit rozjezd zcela nové vodíkové ekonomiky v Evropě.“

Před zahájením studií proveditelnosti provedou provozovatelé přenosových soustav společnou studii obchodních zásad. Na základě výsledků předběžné studie proveditelnosti bude studie komerčních zásad, která začne na začátku roku 2025, zkoumat předběžné zásady pro přeshraniční rozdělení nákladů. Jejím cílem je rovněž vypracovat vzájemně vhodné zásady obchodního modelu a modely příjmů (tarifní modely), aby byla zajištěna finanční životaschopnost všech zúčastněných provozovatelů.