Očekávání před summitem EU-Čína, který se konal dnes v Pekingu, nebyla vysoká, přestože se ho zúčastnily politické těžké váhy. Za evropskou stranu to byli předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady António Costa, za tu čínskou prezident Si Ťin-pching a premiér Li Čchiang.
Podle prohlášení Evropské rady měli lídři nejprve diskutovat o způsobech, jak zajistit vyváženější a vzájemně výhodné obchodní vztahy. Hlavními tématy byly také změny klimatu, biologická rozmanitost a pokrok v oblasti zelené transformace.
EU čelí obchodním bariérám Číny
Pokud jde o obchod, summit zjevně nepřinesl hmatatelné výsledky. Von der Leyenová po něm na tiskové konferenci připomněla, že se obchodní nerovnováha mezi EU a Čínou stále prohlubuje. Čínský vývoz do Unie výrazně dominuje.
„Existují tři hlavní problémy související s obchodem mezi EU a Čínou – nedostatečný přístup na trh, cla a necelní překážky na čínské straně. Mezi necelní překážky patří například „princip kupuj čínské výrobky“, který často používají čínské úřady. Neumožňuje evropským společnostem soutěžit spravedlivým způsobem. Důležitá je také kontrola vývozu, například v oblasti kritických surovin,“ postěžovala si šéfka Komise.
Náhrada za americký trh?
Costa použil podobný tón: „Vzhledem k tomu, že EU a Čína dohromady představují více než třetinu globálního HDP, je nezbytné dosáhnout spravedlivé rovnováhy ve vzájemném obchodu.“ Konkrétnější ale nebyl. Čínští představitelé se mezi novináře ani nedostavili.
Evropský blok a říše středu jsou významnými obchodními partnery. V roce 2024 dosáhla hodnota bilaterálních obchodních vztahů 730 miliard eur (18 bilionů korun). Obchodní deficit z pohledu EU přitom dosahuje 305 miliard eur (7,5 bilionu korun).
Mohlo by vás zajímat
Evropská unie nyní čelí hrozbě vysokých cel na zboží vyvážené do Spojených států, která prezident Donald Trump plánuje zavést 1. srpna. Pokud Trumpova cla ve výši přibližně 30 % budou skutečně uplatněna, přístup zboží z EU na americký trh bude značně omezen. Čínský trh by byl možnou náhradou.
Mohlo by vás zajímat: Jak neutratit majlant na dovolené?
Společně jako klimatičtí lídři
O něco větší shodu našli představitelé EU a Číny v klimatické oblasti, jak ukazuje společné prohlášení o klimatu. Demonstruje „společné vedení k prosazení globální spravedlivé transformace v kontextu udržitelného rozvoje a vymýcení chudoby“ a potvrzuje konkrétní závazky.
Mezi ně patří rychlejší zavádění obnovitelných zdrojů energie na globální úrovni nebo plnění klimatických cílů prostřednictvím konkrétních akcí a opatření. Avizována je spolupráce „se všemi stranami na podpoře Brazílie při pořádání konference OSN o změně klimatu (COP30)“. Ta se má konat letos v listopadu.
Vzhledem k tomu, že jsou Spojené státy pod vedením Donalda Trumpa dočasně „mimo hru“, jsou nyní EU a Čína považovány za globální lídry prosazující klimatickou agendu. Ale zatímco v Evropě je boj proti změně klimatu jádrem politiky Unie, v Číně – stále největším znečišťovateli na světě – se jedná o relativní novinku.
Sektor ekonomiky čistých technologií v Číně zaznamenal prudký růst. Vývoz produktů, jako jsou baterie, solární panely a elektromobily, se stal klíčovým motorem čínské ekonomiky. Očekává se, že EU i Čína předloží před konferencí COP30 nové cíle pro snížení emisí do roku 2035. Zda se k nim připojí i další země, není zatím jasné.