Etiopie byla v roce 2015 nejrychleji rostoucí ekonomikou nejen v Africe, ale i v rámci celého světa. Letos ji má přeskočit jen Papua Nová Guinea.

Agentura Bloomberg informovala o Etiopii, coby nejrychleji rostoucí ekonomice světa v loňském roce. Její hrubý domácí produkt se za rok 2015 zvýšil o 8,7 %, zatímco mnoho jiných afrických zemí zápasí s padajícími měnami a snižujícími se příjmy z prodeje komodit. Podle odhadu Mezinárodního měnového fondu by letošní růst etiopské ekonomiky měl mírně zpomalit na 8,1 %. Pouze Papua Nová Guinea by měla letos růst rychleji.

Velká část úspěchu etiopského hospodářství připadá na roli vlády, která je v ekonomice dominantní. Exporty byly oproti jiným srovnatelným africkým zemím velmi malé. Hodnota měny zůstala víceméně beze změny, neboť země se nachází v režimu kontroly kapitálových pohybů.

„Skutečnost, že velká část z vládních výdajů směřuje na investiční projekty, především infrastrukturu, znamená, že vládní výdaje byly klíčovým motorem hospodářského růstu,“ řekl Getachew Teklemariam, nezávislý ekonomický analytik z Addis Abeby. „Je prakticky nemyslitelné, že by Etiopie byla jednou z nejrychleji rostoucích ekonomik světa, aniž by k tomu přispěly vládní výdaje,“ dodal.

Až 70 % nárůstu investic v posledních třech letech mají na svědomí velké státem vlastněné společnosti jako Commercial Bank of Ethiopia, Ethio Telecom nebo Ethiopia Electric Power. Tyto tři společnosti investovaly přes 7 miliard dolarů. Vláda buduje prakticky všechno, od průmyslových parků přes cukrovary až po energetické rozvodné sítě.

Po odstranění vojenského režimu v roce 1991 je etiopský ekonomický model založený na růstu, taženém vládními výdaji. Kritikové však upozorňují na autoritativní režim, který potlačil veškerou opozici. Vládnoucí koalice získala v parlamentu všech 547 mandátů ve volbách, které se v Etiopii konaly v minulém roce.

I když je díky státní dominanci etiopská ekonomika poměrně uzavřená a je tak pro zahraniční investory těžké v Etiopii umístit svůj kapitál, má tato země mnoho „fanoušků“. Převážně mezi čínskými byznysmeny. „Země Afrického rohu nabízí bezpečí, nízká cla a levnou pracovní sílu,“ vysvětluje čínský velvyslanec v Etiopii Li Yifan.

Čínští investoři již téměř dokončili výstavbu elektrifikované železnice do sousedního Džibuti, které Etiopie využívá jako svůj hlavní námořní přístav. Jiní asijští investoři zase v Etiopii otevřeli továrny na výrobu textilu a kožených výrobků.

„Etiopská vláda a armáda dokázaly v zemi udržet pořádek a stabilitu,“ říká Yifan. „To je významný základ jakékoli ekonomické aktivity. Bez toho by podle mého názoru investoři do Etiopie nikdy nepřišli,“ dodává.

-usi-