INZERCE

Pohled na projekt elektrárny s malými modulárními reaktory NuScale. Foto: prezentace spol. Fluor (akcionář NuScale Energy)

Estonci se poohlížejí po malých modulárních jaderných reaktorech

Společnost Fermi Energia vyhodnotí technologii malého modulárního reaktoru NuScale SMR pro Estonsko. Na základě nového memoranda o porozumění mezi firmami podpoří NuScale Power Fermi Energia při vyhodnocování nasazení malého modulárního reaktoru (SMR) NuScale v Estonsku do roku 2031. Podle posledního průzkumu společnosti Fermi se plány na nasazení SMR těší v Estonsku stále větší oblibě. Informoval o tom odbortný portál World Nuclear News.

Technologie NuScale byla v roce 2019 jednou z těch, které společnost Fermi vybrala pro studii proveditelnosti vhodnosti SMR pro estonské cíle v oblasti dodávek elektřiny a klimatu po roce 2030. Nové memorandum o porozumění se týká další analýzy a zvažuje nasazení elektrárny NuScale VOYGR.

„Vzhledem k dnešní geopolitice tato dohoda navazuje na stávající dynamiku a silný zájem mezinárodní komunity, která se na technologii SMR společnosti NuScale dívá jako na prvotřídní, flexibilní a nákladově konkurenceschopné řešení v oblasti klimatu,“ uvedl prezident a generální ředitel společnosti NuScale John Hopkins.

„Velká výhoda nové generace malých modulárních reaktorů se jasně projevuje v případě Estonska. Lépe zapadají do elektrické sítě, jsou flexibilnější a ekonomičtější na provoz a splňují přísnější bezpečnostní požadavky než stávající jaderné elektrárny,“ řekl Kalev Kallemets, generální ředitel a spoluzakladatel společnosti Fermi Energia.

„Před výběrem nejvhodnější technologie pro Estonsko provedeme komplexní analýzu a vyhodnotíme, který z malých reaktorů, jež budou v blízké budoucnosti připraveny k uvedení na trh, nejlépe splňuje potřeby Estonska vyrábět energii bez emisí CO2 po celý rok, za každého počasí a za přijatelnou cenu.“

Elektrárna VOYGR společnosti NuScale obsahuje NuScale Power Module, tlakovodní reaktor se všemi komponenty pro výrobu páry a výměnu tepla začleněnými do jediného bloku o výkonu 77 MWe a první konstrukci SMR, která získala schválení od americké jaderné regulační komise. První komerční nasazení elektrárny NuScale VOYGR se očekává v podobě šestimodulové jednotky pro projekt Carbon Free Power společnosti Utah Associated Municipal Power Systems, která má být postavena v areálu Idaho National Laboratory v USA.

Estonsko v současné době vyrábí většinu elektřiny z břidlicového plynu, ale estonská vláda na začátku roku 2021 oznámila plány na dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050 a ukončení těžby břidlicové ropy v roce 2035.

Společnost Fermi Energia byla založena skupinou estonských odborníků na energetiku a jadernou energii, aby se zaměřila na vývoj a nasazení SMR, které zemi umožní dosáhnout těchto cílů, a od svého založení v roce 2019 provedla řadu výzkumných a přípravných prací s cílem zahájit výrobu energie v roce 2031. Jako referenční technologii si vybrala BWRX-300 společnosti GE Hitachi, ale analyzuje i několik dalších technologií SMR – ISMR-400 společnosti Terrestrial Energy, Moltex SSR-W300 a britský SMR společnosti Rolls-Royce – a také technologie GE Hitachi a NuScale.

Posílení podpory

Poslední ze série průzkumů, které pro společnost Fermi dvakrát ročně provádí v Estonsku společnost Kantar Emor – uskutečněný na začátku tohoto měsíce – ukázal nejvyšší podporu výstavby SMR od zahájení průzkumu v roce 2019, kdy takový projekt podpořilo 69 procent dotázaných. Přibližně 20 procent respondentů se vyjádřilo, že SMR nepodporuje, a 11 procent nebylo rozhodnuto.

Podle nejnovějšího průzkumu nyní podporuje myšlenku výstavby SMR v Estonsku celkem 60 procent respondentů. Foto: Fermi

„V porovnání s výsledky průzkumu provedeného v lednu letošního roku se podíl silných příznivců zvýšil, zatímco podíl lidí, kteří nemají žádný názor a jsou proti, se nadále snižuje,“ uvedl vedoucí komunikace společnosti Fermi Energia Mihkel Loide.

„Názory lidí na energetické otázky byly v letošním roce prudce ovlivněny bolestivým nárůstem cen energetických nosičů a otázkami souvisejícími se zajištěním bezpečnosti dodávek, což se ve výsledcích průzkumu také odráží,“ dodal.

(nik)