Kauza typu Bohemia Energy, kdy dodavatel elektřiny a plynu zkrachuje a přidělá tím starosti tisícům domácností a firem, by se už neměla opakovat. Přispět k tomu má rozšíření pravomocí Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Regulátor začne hlídat, zda mají dodavatelé řádně nakoupenou energii pro své zákazníky. Získané informace bude následně zveřejňovat.
Jak během svého vystoupení na konferenci Právo a energetika, kterou pořádal Ekonomický deník a Česká justice, uvedla členka Rady ERÚ Markéta Zemanová, nová povinnost se týká smluv s fixovanou cenou. Tedy těch smluv, ve kterých se dodavatel zavázal udržet stabilní cenu po dobu až na několika let. Neseriózní dodavatelé typu Bohemia Energy podobné smlouvy v minulosti uzavírali, i když neměli nákup energií zajištěný.
Stopka pro energetické šmejdy
ERÚ by měl do budoucna nabídnout zákazníkům také další informace o trhu s elektřinou a plynem. Srovnávač cen už sice na webu ERÚ funguje, ale dodavatelé energií nemají povinnost dodávat údaje o cenách. „Zatím to funguje na bázi dobrovolnosti. Přesto si troufám tvrdit, že tam máme pokryto přes 90 procent trhu. Po legislativní úpravě už to bude 100 procent, protože bude povinností obchodníků nám data poskytovat,“ řekla Markéta Zemanová.

Do třetice Zemanová zmínila takzvaný cejch dodavatele. Ten má zabránit návratu „toxických“ osob a firem na energetický trh. „Licence na obchod už nezískají firmy včetně členů statutárních orgánů, které se dopustily závažných protispotřebitelských praktik a byla jim kvůli tomu sebrána licence. Vztahuje se to i na případy, kdy obchodník poslal své zákazníky do dodávky poslední instance, což by třeba případ Bohemia Energy,“ připomněla členka Rady ERÚ.
Výše uvedené změny vyplývají z novela energetického zákona „Lex OZE III”, která vyšla v závěru března ve Sbírce zákonů. Energetický regulační úřad dostal za úkol k zákonu připravit sérii prováděcích vyhlášek. Výše uvedené změny se objevily v takzvané monitorovací vyhlášce.
Licencování bateriových úložišť
Další změny se promítnou hlavně ve vyhlášce o připojení k elektrizační soustavě, o pravidlech trhu s elektřinou či o podrobnostech udělování licencí. Ty teď procházejí připomínkovým řízením, regulační úřad je chce dokončit a publikovat během letních měsíců.
Nově se ve vyhláškách objeví akumulace elektřiny, tedy například velká bateriová úložiště pro ukládání energie. „Akumulace bude doplněna mezi připojovaná zařízení, aby ji bylo možné připojit do soustavy. Objem elektřiny odebrané a následně zpět dodané do soustavy se vztahuje osvobození od platby za podporované zdroje energie. Provozovatel akumulace první kategorie nebude platit za rezervovanou kapacitu v síti,“ shrnula změny Markéta Zemanová.
Mohlo by vás zajímat

Licenci budou potřebovat velké samostatně stojící bateriová úložiště, menších baterií v domácnostech s fotovoltaikou se tedy nová povinnost týkat nebude. Příslušná novela energetického zákona začne platit od 1. října. „Předpokládám, že žádosti o licenci budou podávány dopředu, už nyní máme dotazy na to téma,“ doplnila Markéta Zemanová.
Úskalí moderní energetiky
Na vystoupení Markéty Zemanové navázal výkonný ředitel Sdružení pro akumulaci energie AKU-BAT CZ Jan Fousek. Podle jeho slov je zásadní to, že novela energetického zákona odbourává „double charging“ – tedy dvojí zatížení platbami za sítě a příspěvkem na podporované zdroje. Podle Fouskova odhadu se může úložná kapacita baterií v Česku zvýšit ze současných 1952 MWh na 4900 až 5700 MWh v roce 2030.
Partner advokátní kanceláře Portos Milan Kučera se ve svém vystoupení zaměřil na úskalí čerpání dotací z evropských fondů. „S ohledem na kontinuální vývoj právní úpravy může být ke konci programového období podporována realizace projektů, které již zcela neodpovídají v průběhu času novelizované právní úpravě,“ upozornil Kučera.

Na další rizika budování moderní bezemisní energetiky upozornil člen představenstva společnosti SSI Energy Marek Tabašek. Zmínil potíže s připojováním nových energetických zdrojů kvůli spekulativním blokacím kapacity v síti, ale také lidský faktor. „Všichni politici hovoří plamenně o tom, že je potřeba mít vzdělané lidi, odbornost a know-how. Ale tak trochu mi to připadá, že Evropa tady průmysl nechce a vidím odliv průmyslu do třetích zemí,“ upozornil Tabašek.
Garantované ceny by chtěl každý
Vít Stehlík, řídící partner poradenské firmy White & Case, upozornil na nejistotu ohledně výše cen elektřiny, která investorům brání v investování do nových elektráren. Garanci budoucích výkupních cen získal ČEZ pro nové jaderné bloky, ale ostatní takovou výhodu nemají. „Je otázka, jak strukturovat projekty, aby byly životaschopné. Tedy jak přilákat privátní kapitál rozumnou návratností, aby z toho nebyla zase nějaká bramboračka, kterou nakonec zaplatí spotřebitelé,“ varoval Vít Stehlík.
Konferenci Ekonomického deníku a České justice na téma Právo a energetika zahájil ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček. Ve své řeči zmínil například ambici předložit vládě ke schválení novou státní energetickou koncepci, a to ještě před podzimními volbami do poslanecké sněmovny.


Poděkování za podporu konference Právo a energetika patří společnostem SSI Energy, D-energy, Tiscali Media a Brněnské komunikace.