Nedodržení dohodnuté fixované ceny, požadavek na úhradu neobjednaných dodávek energie nebo pozdní vyřizování reklamací. To jsou hlavní důvody, které vedly Energetický regulační úřad k uložení historicky nejvyšší pokutu za protispotřebitelské jednání. Pokutovaným je společnost Armex Energy, která má na základě pravomocného rozhodnutí ERÚ uhradil 4 746 000 korun.

Co tedy Armex Energy provedl? ERÚ zdokumentoval 55 případů, kdy tento dodavatel v říjnu roku 2021, tedy v době skokového růstu cen energií a krachu některých dodavatelů (stačí připomenout kauzu Bohemia Energy), svévolně převáděl zákazníky z fixovaných cen na spotové ceny. Lidé, kteří do té doby platili 1400 až 1500 korun/MWh elektrické energie a 700 až 750 korun/MWh zemního plynu, museli začít hradit několikanásobek dohodnuté sazby.

Dodavatel se pokusil fixované produkty převést na spotové, jejichž cena se průběžně mění podle vývoje na burze. Jedná se tedy o pravý opak fixací ceny na delší období, které si spotřebitelé podle uzavřených smluv objednali. V dopisech, které Armex zasílal zákazníkům, též uváděl, že pokud s přechodem na spotové ceny nesouhlasí, mohou si vybrat buď jiný ceníkový produkt, nebo smluvní vztah ukončit.

„Dotčení spotřebitelé si u tohoto dodavatele energií sjednali produkty s fixovanou cenou. Ve chvíli, kdy pro něj původní fixované kontrakty přestaly být výhodné, se ale dodavatel snažil převést zákazníky na jiné produkty za podstatně vyšší ceny,“ uvedl k udělené pokutě předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček.

Mohlo by vás zajímat

„Společnost Armex Energy se ve správním řízení hájila tím, že ji k takové jednostranné změně smlouvy opravňovaly mimo jiné i všeobecné obchodní podmínky. Všeobecné obchodní podmínky platné v době, kdy dotčení spotřebitelé podepsali smlouvy, však podobná ustanovení neobsahovaly. Dodavatel je změnil až dodatečně, a to ryze účelově, jen aby nemusel dodržet své závazky,“ doplnila členka Rady ERÚ Markéta Zemanová.

Rozhodnutí ERÚ, kterým uznal společnost Armex Energy vinnou ze spáchání přestupku, se netýká jen svévolné změny cenových podmínek. Zohledňuje také užití agresivní obchodní praktiky, které se společnost dopustila ve třech případech, kdy požadovala úhradu za energii, kterou si zákazníci neobjednali. V dalších patnácti zdokumentovaných případech společnost porušila energetický zákon, když nedodržela standard lhůty pro vyřízení reklamace vyúčtování. Vedle řady fyzických osob, které jsou v textu rozhodnutí začerněny, patřil mezi poškozené také strojírenský podnik Massag.

ERÚ v prvoinstančním řízení udělil firmě Armex Energy v květnu loňského roku pokutu ve výši 4,83 milionu korun. Armex následně podal rozklad, kde se hájil mimo jiné tím, že v některých sporných případech sám zjednal nápravu. Rada ERÚ v druhoinstančním řízení původní rozhodnutí potvrdila, pokutu snížila o zhruba 100 tisíc korun.

Pro srovnání: Nejvyšší pravomocnou pokutu ve výši 2 240 000 korun dostala v loňském roce společnost Lidová energie, a to za pozdní vyúčtování dodávek energií. Další dvě více než milionové pokuty se týkaly užití nekalé obchodní praktiky, konkrétně nedodržení sjednané, tedy pevně stanovené, ceny. Za tento přestupek obdržela sankci ještě Bohemia Energy (2 170 000 korun), firmě TGC Energie byla uložena pokuta ve výši 1,5 milionu korun.

Armex Energy patří mezi středně velké dodavatele energií na českém trhu. Ke konci loňského roku dodával elektřinu do 44 208 odběrných míst a zemní plyn do 23 059 míst. Podle posledních zveřejněných výsledků za rok 2021 podnik vykázal tržby 2,27 miliardy korun a čistý zisk 130 milionů korun. Armex Energy má sídlo v Děčíně, mezi jeho hlavní akcionáře patří Hynek Sagan a Antonín Hlavsa.

David Tramba