Energetický regulační úřad zveřejnil návrh metodiky cenové regulace v energetice pro období let 2026 až 2030. Podle tohoto klíče bude následně počítat regulované platby za sítě a další služby v elektroenergetice a plynárenství. Zatímco regulátor návrh považuje za proinvestiční, z pohledu spotřebitelů energií je rizikový. Otevírá totiž cestu k dalšímu růstu plateb za distribuci energie.
Hlavním ukazatelem, který se v této souvislosti sleduje, je vážený průměrný náklad kapitálu (WACC). Ten udává povolenou míru hrubé ziskovosti distributorů energií. Zatímco dnes je jeho sazba 6,54 procenta pro elektroenergetiku a 6,43 procenta pro plynárenství, od ledna roku 2026 se v obou případech bude jednat o 6,9 procenta. „Ačkoliv ERÚ navrhuje metodiku cenové regulace pro VI. regulační období jako proinvestiční, základní parametr WACC by se měl změnit jen minimálně,“ uvedl úřad.
Jenže to není všechno. ERÚ zavede motivační bonus, který ziskovost distributorů energií dále navýší. Konkrétně to bude o jeden procentní bod, tedy na 7,9 procenta. „Navrhujeme zavést nový prvek motivační cenové regulace, kdy budou regulované společnosti muset plnit řadu konkrétních cílů. Jedním z nich jsou například dodatečné investice do efektivnějšího provozu soustav nebo realizace investic vedoucích ke snížení technických ztrát a rozšiřování digitalizace a automatizace,“ vysvětluje tuto novinku předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček.
Povolená míra výnosnosti neboli WACC se tedy vrátí na poměrně vysokou hodnotu, kterou měla v letech 2016 až 2021. Když vedení úřadu v červnu roku 2020 avizovalo snížení WACC v elektroenergetice z původních 7,95 na 6,54 procenta, vyčíslilo tehdy finanční úsporu pro odběratele za pětileté období na 18,7 miliardy korun. V plynárenství WACC tehdy klesl z 7,94 na 6,43 procenta, což odpovídalo úspoře 6,8 miliardy korun za pět let. Dnes ERÚ o finančním dopadu na spotřebitele energií raději mlčí.
Mohlo by vás zajímat
Platby za sítě porostou nejen kvůli vyššímu procentu WACC, ale také s ohledem na rostoucí investice distribučních společností. „Příklon k obnovitelným zdrojům energie a decentralizace energetiky vyvolávají nové požadavky na investice do energetických soustav. Ze zákona totiž provozovatelé soustav musí zabezpečit spolehlivost a bezpečnost dodávek energie a úřad jim pro to musí zajistit podmínky. Předpokládané investice se budou v nadcházejících letech pohybovat v řádu desítek miliard korun každý rok,“ upozornil Stanislav Trávníček.
Do budoucna je podle ERÚ zatřebí navýšit nejen kapacitu elektrických sítí pro připojování nových zdrojů, ale také posílit jejich flexibilitu, aby si sítě dokázaly poradit s čím dál většími výkyvy ve výrobě energie. To obnáší zavádění nových technologií v oblasti provozu i řízení sítí. Společně s digitalizací energetiky pak nabývá na důležitosti zajištění kyberbezpečnosti.
Celý návrh metodiky cenové regulace pro období let 2026 až 2030 je veřejně přístupný na webových stránkách ERÚ. Připomínky je možné zasílat do 20. listopadu. Následující měsíc, tedy do 20. prosince, proběhne veřejné projednání zaslaných připomínek. Finální podobu metodiky chce úřad zveřejnit do konce února 2025, nová pravidla budou účinná od 1. ledna 2026.
David Tramba