Energetický a průmyslový holding (EPH) podepsal smlouvu s italskou společností Enel Produzione. jejíž cílem je nabytí 50procentní účasti ve společnosti Slovak Power Holding. Tuto účelově založenou společnost, která vlastní 66 procent akcií společnosti Slovenské elektrárne, dnes vlastní EPH a Enel napůl. Vyplývá to z oznámení společnosti EPH.

Původní smlouva mezi skupinami EPH a Enel pochází z prosince roku 2015. První fáze byla dokončena v červenci 2016, kdy EPH získalo 50procentní účast ve Slovak Power Holdingu. Zbývajících 50 procent mělo EPH získat později, podíl si pojistilo s pomocí kupní opce.

„Slovenské elektrárne perfektně doplňují výrobní portfolio EPH, neboť se jedná o výrobce elektřiny s nulovými emisemi. Z manažerského hlediska se naše současné zaměření nezměnilo; naší prioritou je dokončení čtvrtého bloku jaderné elektrárny Mochovce,“ řekl k transakci člen představenstva EPH Jan Špringl.

Podle podmínek smlouvy činí celkové protiplnění za nabytí 100procentní účasti na základním kapitálu Slovak Power Holdingu 150 milionů eur, které již EPH zaplatilo v rámci vypořádání první fáze prodeje. Smlouva dále stanoví, že se EPH zaručí za splacení úvěrových linek poskytnutých skupinou Enel společnosti Slovenské elektrárne před vypořádáním transakce. Tyto úvěrové linky jsou v celkovém objemu 970 milionů eur, nesplacené úroky dosahují 158 milionů eur.

Mohlo by vás zajímat

Nejasnosti okolo opce slovenské vlády

Slovenský Denník N později uvedl, že slovenská vláda měla předkupní právo na 17procentní podíl ve Slovenských elektrárnách. Kdyby jej uplatnila, navýšila by svůj podíl z 34 na 51 procent. Z nejasných důvodů však tohoto práva vláda premiéra Roberta Fica nevyužila.

Vládu za to teď kritizuje opoziční strana Svoboda a Solidarita (SaS). „Považujeme za předčasné, aby EPH oznamoval ovládnutí Slovenských elektráren. Očekáváme reakci vlády Slovenské republiky, která má na základě memoranda z roku 2015 v rukou předkupní právo na 17 procent akcií, čímž by se podíl Slovenska zvýšil na 51 procent,“ uvedl expert SaS na energetiku a bývalý státní tajemník na ministerstvu hospodářství Karol Galek.

Podle slovenského ministerstva hospodářství může stát uplatnit opci na koupi maximálně 17 procent akcií Slovenských elektráren do půl roku od vydání kolaudačního rozhodnutí a povolení na provoz třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Mochovce, což se ještě nestalo. Třetí blok této elektrárny je již v provozu. Čtvrtý blok elektrárny ještě není dokončen a zavezení paliva do tohoto bloku je plánováno na příští rok.

Profil Slovenských elektráren a EPH

Slovenské elektrárne jsou největším výrobcem elektřiny na Slovensku a v loňském roce vyrobily celkem 21,66 terawatthodin (TWh) elektřiny. Po odstavení poslední uhelné elektrárny ve Vojanech na začátku letošního roku nyní Slovenské elektrárne vyrábějí elektřinu výhradně z bezuhlíkových zdrojů, a to díky provozování jaderných, vodních a v menší míře také solárních elektráren. Zbývajících 34 procent akcií kontroluje slovenská vláda.

Energetický a průmyslový holding (EPH) v prvním pololetí vykázal čistý zisk bez menšinových podílů 547 milionů eur (13,7 miliardy korun), což je v meziročním srovnání o 69,3 procenta méně. Hlavní podíl na tom měl propad ziskovosti uhelných a plynových elektráren. Tržby skupiny EPH meziročně klesly o 27,5 procenta na 9,885 miliardy eur (248 miliard korun).

Majoritním vlastníkem EPH je s 56procentním podílem EP Corporate Group ovládaný Danielem Křetínským. Zbývajících 44 procent drží J&T Energy Holding, za kterým stojí Patrik Tkáč a další investoři ze slovenské investiční skupiny J&T. Díky vysokým ziskům a dividendám, které EPH vyplácí, se Křetínský stal podle žebříčků týdeníku Euro a deníku E15 nejbohatším Čechem, když předstihl dříve vedoucí Renátu Kellnerovou.