INZERCE

Větrná energie na moři je v současné době jedním z nejrychleji rostoucích energetických odvětví. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Energie z větrných turbín na moři předčí jádro, věští polský politik

Polsko má potenciál stát se příbřežní energetickou pánví pro celou Evropu. „Prostě se to vyplatí, nikoho to netrápí, dává nám to šanci na zdravý vzduch a čisté životní prostředí,“ říká náměstek polské ministryně pro klima a životní prostředí Pauliny Hennig-Klosky Miłosz Motyka. Předvídá, že objem elektřiny vyráběné ve větrných elektrárnách na moři bude mnohem větší než kapacita, kterou mohou poskytnout jaderné energie. Polské větrné elektrárny v Baltském moři jsou největším energetickým projektem v historii polského průmyslu. Investice v hodnotě téměř 40 miliard zlotých přinese polské ekonomice dle odhadů přidanou hodnotu ve výši 178 miliard zlotých, snížení emisí CO2 o přibližně 102 milionů tun ročně a také více než 100 tisíc nových pracovních míst.

Energetický potenciál polské části Baltského moře, který se odhaduje na 33 GW, je jedním z největších v Evropě. Polská část má až 30 procent potenciálu Baltského moře – plné využití těchto zdrojů by umožnilo pokrýt téměř 60 procent polské poptávky po elektřině. Projekt je obrovskou příležitostí pro tamní ekonomiku, a proto již nyní zaujímá klíčové místo ve vládní vizi polské energetické transformace.

„Pokud jde o celý projekt větrné energie na moři, existují dvě čísla – do roku 2030 to bude 6 GW kapacity, která bude v polském energetickém systému, do roku 2040 to bude 18 GW. Jedná se, ač to není příliš populární záležitost, o největší energetický projekt v historii našeho průmyslu. Jsem velkým fanouškem jaderné energie – věřím, že by to mělo fungovat a bude fungovat v základech, ale energie, kterou budou vyrábět větrné elektrárny na moři, bude mnohem větší než energie generovaná jadernou energií,“ řekl náměstek ministra pro klima a životní prostředí Miłosz Motyka v podcastu Polsko má energii – větrná energie na moři, který pořádala Nadace pro čisté ovzduší.

Velké výzvy a ještě větší výhody

„Přísun gigawattů energie z větrných elektráren na moři v Baltském moři znamená nižší ceny elektřiny, čistou energii, čisté životní prostředí, nová pracovní místa a v neposlední řadě: energetickou nezávislost,“ vyjmenovává Motyka.

Zdůraznil, že rozvoj větrných elektráren na moři by se měl stát „nepolitickou“ záležitostí.

Náměstek ministra pro klima a životní prostředí zároveň upozornil na rozsah výzev a investic, které Polsko čekají. Jedná se především o zařízení a sítě pro skladování energie – šlo by o největší investiční program také pokud jde o přenosové sítě, které jsou „svatým grálem“ celého polského energetického sektoru. Tento největší investiční program – tedy 64 miliard zlotých do roku 2034, by měl vytvořit energetický most mezi severem a jihem.

Před novým odvětvím je ještě hodně práce, ale podle Motyky je za co bojovat. Levnou elektřinu bude potřebovat nejen Polsko, ale také průmysl a globální investoři přicházející do země, pro které bude snadný přístup k zelené energii klíčový při rozhodování o investicích:

„Věřím, že je to příležitost pro reindustrializaci polské ekonomiky, našeho průmyslu. Evropa musí být silná v tom, co vyrábí, Evropa musí přestat být závislá na zemích Dálného východu, protože ty je prostě hrozbou. Čím více průmyslu zde budeme mít, který vybudujeme pro naše potřeby, tím lépe. To si budeme moci dovolit jen v případě, že budeme mít levnější elektřinu – a od toho jsou větrné elektrárny na moři,“ řekl v rozhovoru dále Motyka.

Vytvoření efektivních aliancí se zkušenými zahraničními partnery pomůže vybudovat v Polsku silný sektor větrné energie na moři, a to nákladově efektivním způsobem a s podporou domácího průmyslu, který poskytne stovky tisíc dobře placených pracovních míst, míní Miłosz Motyka. Foto: Ministerstvo klimatu a životního prostředí

Polsko jako energetická příbřežní pánev v Evropě

Motyka v podcastu Polsko má energii – větrná energie na moři, který zdůrazňuje odhodlání a potenciál polského průmyslu při budování silného místního dodavatelského řetězce. V současné fázi se jedná především o projekty související s výstavbou věží, ale náměstek Motyka vnímá příležitost pro polskou ekonomiku a budoucí postavení země na energetické mapě Evropy velmi optimisticky.

„Věřím, že Polsko bude v budoucnu vývozcem, nejen příjemcem nových technologií,“ řekl Miłosz Motyka. A podotkl: „V Polsku máme potenciál – pokud jde o prostor, o zaměstnance, pokud jde o spolupráci s univerzitami, i pokud jde o regulační prostředí – stát se příbřežní pánví pro celou Evropu.

Žádná jiná taková investiční kampaň v takovém rozměru dnes v Polsku neprobíhá. Rozvoj větrné energie na moři přináší obří příležitosti pro průmyslový sektor a pro polské podnikatele v regionálním, evropském a globálním hodnotovém řetězci na moři.

Polská asociace pro větrnou energii a Nadace Wind Industry Hub Foundation (WIH) odhadují, že polský sektor OWF již zahrnuje 400 společností, které jsou již aktivní v globálním dodavatelském řetězci a na základě zkušeností ze souvisejících odvětví usilují o připojení.

Vytvoření efektivních aliancí se zkušenými zahraničními partnery pomůže vybudovat v Polsku silný sektor větrné energie na moři, a to nákladově efektivním způsobem a s podporou domácího průmyslu, který poskytne stovky tisíc dobře placených pracovních míst, míní Motyka.

„Evropský příbřežní trh se dynamicky rozvíjí a Polsko má všechny předpoklady k tomu, aby se stalo jeho lídrem. Nacházíme se v klíčovém okamžiku rozvoje větrné energie na moři. Buď budeme tento trend následovat s energetickou politikou příznivou pro větrné elektrárny na moři tím, že vytvoříme zelená pracovní místa, vytvoříme nové výrobní závody a rozvineme ekonomiku, nebo se navždy ujmeme role pasivního pozorovatele tohoto inovativního vývoje, který bude nucen dovážet řešení a komponenty vyrobené mimo Polsko. Bez silné regulační podpory nebude možné realizovat nejlepší scénář rozvoje, a proto je zásadní, aby se k větrné energii na moři přistupovalo jako k prioritě jako k cestě k levné a čisté energii a silné, nezávislé ekonomice,“ doplnil náměstka prezident Polské asociace pro větrnou energii Janusz Gajowiecki.

(nik)