Pokutu ve výši 75 tisíc korun dostala Česká Regionální Energetika od Energetického regulačního úřadu. Čím se firma provinila? Převáděla k sobě odběratele elektřiny a plynu bez jejich souhlasu a následně po nich agresivním způsobem požadovala zálohové platby za energie. Vlastníkem pokutované firmy byl v minulosti Tomáš Zabloudil, který stojí i za dalšími kontroverzními podniky na energetickém trhu.
Jména poškozených spotřebitelů jsou začerněná, ale jinak se rozhodnutí ERÚ v plné verzi nachází na webu úřadu. Lze se v něm dočíst, že Česká Regionální Energetika tvrdila správci energetického trhu OTE, že má souhlas spotřebitele k převodu odběrných míst – i když to nebyla pravda. „Dále bylo zjištěno, že účastník řízení vůči spotřebiteli užil agresivní obchodní praktiku tím, že po spotřebiteli požadoval platbu záloh za dodávky elektřiny a plynu, které mu dodal i přesto, že si je spotřebitel od něj neobjednal,“ uvádí se v rozhodnutí ERÚ.
Nevyžádaný převod způsobil poškozeným spotřebitelům řadu starostí a nepříjemností. Stávající dodavatelé energie po nich požadovali sankce ve výši až 10 tisíc korun za každou vypovídanou smlouvu. Pokutované skutky se odehrály většinou již v roce 2017, avšak ERÚ se k řešení případu dostal až loni. Pravomocné rozhodnutí ve věci padlo 20. května, text rozhodnutí ERÚ zveřejnil na svém webu v minulých dnech.
Statutárním ředitelem České Regionální Energetiky byl do dubnu roku 2017 Tomáš Zabloudil; byl též jediným majitelem, dnes už vlastnictví firmy nejasné. Zabloudil je na trhu s elektřinou a plynem poměrně aktivní. Podle výpisu z obchodního rejstříku se objevuje jako jednatel či vlastník společností Stabil Energy, Moravská plynárenská, Energie na doma a Lidová energie.
Ve všech případech se jedná o menší společnosti. Například Česká Regionální Energetika měla v květnu 3862 smluv na odběr elektrické energie a 2625 na odběr plynu.
Mohlo by vás zajímat
Neslavná historie podnikání pana T.Z.
Mediálně známá je hlavně firma Stabil Energy, která drží několik neslavných prvenství. Například dostala zatím největší pokuty od ERÚ. Nejprve v dubnu 2018 dostala za prohřešky proti zákonu o ochraně spotřebitele a energetickému zákonu dvoumilionovou pokutu, v únoru 2019 následovala pokuta ve výši čtyř milionů korun, a to hlavně za převádění zákazníků k této firmě bez jejich vědomí a souhlasu.
Prodejci Stabil Energy podle zjištění ERÚ kontaktovali zákazníky po telefonu a za uzavření smlouvy považovali jakoukoli reakci osloveného. Převedli k sobě i člověka, který hovor ukončil větou „Musím se ještě rozmyslet“. A dokonce i toho, který na nabídku reagoval slovy: „To je zase nějaká vychcávka, tohleto.“ Nevyžádanému převodu neunikli ani vážně nemocní lidé či neslyšící stařenka.
Zabloudilova Stabil Energy má ještě další svérázné prvenství. Jedná se o zatím jediného dodavatele elektrické energie a plynu, kterému ERÚ pravomocně zrušil licenci s ohledem na ochranu zákazníků. Stalo se tak v lednu loňského roku. Svůj zákaznický kmen však Stabil Energy stihla již v srpnu 2019 převést na svou sesterskou firmu Zelená elektřina.
David Tramba