INZERCE

Plynovody. Ilustrační snímek Foto: NET4GAS

Energetický regulátor pomůže společnosti NET4GAS. Skokově zvýší poplatky za přepravu plynu přes Česko

Přes české území protéká po odstavení a odpálení plynovodu Nord Stream méně zemního plynu. Ekonomicky na tom tratí hlavně přepravce plynu NET4GAS. Co s tím? Pomocnou ruku nabídl Energetický regulační úřad, který chce výrazně navýšit poplatky za přepravu plynu přes české území. Podle zjištění Ekonomického deníku se tím mírně zdraží i plyn pro české spotřebitele.

Energetický regulační úřad (ERÚ) již teď v květnu oznámil zahájení veřejného konzultačního procesu k návrhu cenového rozhodnutí o regulovaných cenách plynu. Změna nastane k 1. lednu 2024 a nebude malá. Cena na hlavním vstupním bodě pro norský či jiný plyn, tedy v Brandově v Krušných horách, vzroste o 57,5 procenta na 1383,48 koruny za megawatthodinu a den.

Navzdory vysokému procentnímu nárůstu prý bude dopad do cen pro české zákazníky zanedbatelný. ERÚ jej odhaduje na zhruba 1,50 koruny za MWh, tedy řádově jedno promile z koncové ceny. Pro srovnání: před energetickou krizí čeští zákazníci za zemní plyn platili zhruba 500 až 1000 korun/MWh, letos jim dodavatelé účtují ceny v rozmezí 1900 až 2900 korun/MWh (včetně distribuce a stálých poplatků, bez DPH).

Také výstupní poplatky pro plyn, který českou soustavou proteče do další země, vzrostou dle návrhu zveřejněného na webu ERÚ o zhruba 57 procent oproti letošnímu ceníku. Ty však nebudou mít dopad do cen pro české zákazníky.

Navržený růst plateb za přepravu plynu přes Česko od 1.1.2024. Zdroj: ERÚ

„Návrh cenového rozhodnutí reaguje na výjimečné okolnosti na trhu s plynem, kdy došlo k významným změnám v tocích plynu v Evropě v důsledku války na Ukrajině. Navržené ceny byly nastaveny na základě srovnání úrovně tarifů v jiných zemích tak, aby si Česká republika udržela při přepravě plynu konkurenceschopnost,“ uvedl k novým ceníkům přepravy plynu mluvčí ERÚ Michal Kebort.

Podobně to vidí také vlastník a provozovatel páteřní sítě plynovodů NET4GAS. „Ano, NET4GAS usiluje o navýšení sazeb za přepravu plynu, podobně jako k tomu došlo u provozovatelů přepravních soustav v Německu již v letošním roce (meziroční navýšení tarifů o 72 procent). Důvody jsou dopady energetické krize spojené s válkou na Ukrajině, pokles tranzitních toků plynu přes ČR, ztráty výnosů a neplnění závazků z uzavřených smluv uzavřených ze strany dominantního ruského státního dodavatele plynu,“ uvedl mluvčí NET4GAS Vojtěch Meravý.

Jak Ekonomický deník již dříve informoval, ruský plynárenský koncern Gazprom nejprve loni v srpnu přestal posílat plyn do střední Evropy a později se stal neplatičem. Od konce loňského roku totiž neplatí za rezervovanou kapacitu plynovodů na českém území. Přitom ještě v roce 2021 tvořily platby od Gazpromu 76 procent celkových tržeb podniku NET4GAS. Ten dodával přes české území plyn do jižní části Německa, Rakouska, Itálie a na Slovensko.

Navzdory zmíněným problémům loni NET4GAS vykázal rekordní výsledky. Konsolidované tržby v roce 2022 vzrostly o téměř 25 procent na 12,95 miliardy korun, provozní zisk se zvýšil o 38 procent na 8,87 miliardy korun a čistý zisk o 64 procent na 6,24 miliardy korun. Stalo se tak navzdory faktu, že se oproti roku 2021 celková přeprava plynu snížila o 20,8 miliardy m3 na 30,9 miliardy m3.

David Tramba