Zájem o energetické využití odpadu v českých městech dál roste. Dlouhou řadu zájemců, kteří chtějí využít komunální odpad k výrobě tepla, rozšířil třebíčský podnik TTS Energo. Podle oznámení, které firma předložila při zahájení posuzování záměru na životní prostředí (EIA), má zájem spalovat maximálně 20 tisíc tun odpadu ročně.

Jedná se tak o jeden z nejmenších záměrů na stavbu zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO) v České republice. TTS Energo chce nový zdroj s tepelným výkonem 5,1 MWt a elektrickým výkonem 380 kW postavit v areálu teplárny Sever. Jednalo by se o multipalivový kotel, který by vedle spalování komunálního odpadu umožňovat také spalování biomasy a směsi obou paliv.

V areálu teplárny TTS Sever se v současnosti nacházejí tři kotle na biomasu, čtyři kogenerační jednotky na zemní plyn a čtyři záložní kotle na zemní plyn. Po spuštění multipalivového kotle (investor v oznámení pro řízení EIA uvádí start zkušebního provozu v roce 2029 a běžného o rok později) počítá teplárna s omezením provozu zdrojů na biomasu a zemní plyn.

Energetické využití může nahradit stále převažující ukládání odpadu na skládky. Podle platného znění zákona o odpadech nebude možné od ledna 2030 na skládku ukládat odpady s výhřevností vyšší než 6,5 MJ/kg a odpady, které je možné účelně recyklovat. Od roku 2035 bude možné ukládat na skládku nejvýše 10 procent z celkové hmotnosti vyprodukovaných komunálních odpadů.

Mohlo by vás zajímat

Celková produkce odpadů v kraji Vysočina se v minulých letech pohybovala okolo 120 tisíc tun za rok, z toho 17 tisíc připadalo na správní odbor města Třebíče. Na území kraje Vysočina zatím žádné ZEVO nestojí. Úvahy o jeho stavbě se v minulých letech objevovaly v Jihlavě, avšak zatím bez konkrétního výsledku.

Využití odpadů k výrobě elektřiny a tepla má dlouhou tradici, první takové zařízení bylo spuštěno v Brně již v roce 1905. V současnosti jsou na českém území v provozu čtyři spalovny typu ZEVO v Praze-Malešicích, Brně, Liberci a v Plzni. Podnik Pražské služby v majetku města investuje do zvýšení kapacity spalování odpadu, naopak plánovaná investice do třetího kotle ve spalovně SAKO Brno se zřejmě neuskuteční.

V posledních třech letech se doslova „vyrojily“ nové a staronové záměry na stavbu ZEVO. Největší z nich postaví Skupina ČEZ s využitím šestimiliardové evropské dotace u Mělníka. Aktivní je také skupina EPH, která oživila plány na stavbu ZEVO v Opatovicích nad Labem a v Komořanech u Mostu. Řízením EIA úspěšně prošlo také ZEVO v Chomutově, které chce stavět firma Actherm, i ZEVO v Plané nad Lužnicí na Táborsku. V pokročilé fázi přípravy je také záměr spalování odpadu v Teplárně České Budějovice.

David Tramba