INZERCE

Zemní plyn, měření. Ilustrační snímek. Foto: GasNet

Energetická platforma EU zveřejní první výzvu k podávání nabídek na společný nákup plynu 25. dubna

Energetická platforma Evropské unie pro společný nákup plynu zahájí příští týden první výzvu k podávání poptávek na nákup plynu. Jedná se o důležitý milník v přípravě na příští zimu a sezónu plnění zásobníků. Platforma o tom informovala na svém webu.

Energetická platforma EU pro společný nákup plynu zahájí 25. dubna první výzvu k podávání poptávek na nákup plynu – prostřednictvím služby AggregateEU.

Aktivita platformy vyžaduje, aby zainteresované společnosti z členských států EU a smluvních stran Energetického společenství (Albánie, Bosna a Hercegovina, Kosovo, Severní Makedonie, Gruzie, Moldavsko, Černá Hora, Srbsko a Ukrajina – pozn. red.) dokončily svou registraci u poskytovatele služby PRISMA a přihlásily se k odběru služby AggregateEU do 20. dubna.

Předložené poptávky budou následně agregovány a nakonec porovnány s nabídkami prodejců prostřednictvím výběrového řízení. Každé kolo nabídkového řízení – každé dva měsíce v následujícím dvanáctiměsíčním období – bude trvat přibližně dva týdny. Jak typ dodávky, tj. zkapalněný zemní plyn (LNG) nebo vnitrostátní vyrovnávací bod, tak datum by měla společnost uvést při zadávání poptávky po plynu.

„Čím více účastníků budeme mít, tím větší je šance najít atraktivní nabídky plynu. Nezapomínejme, že naše energeticky náročná průmyslová odvětví označila uplynulý rok za rok přežití. Vysoké ceny energií přinutily mnohé z nich udržovat úroveň výroby pod úrovní kapacit. Tento trend musíme zvrátit. Energetická platforma EU byla vytvořena ve prospěch našeho průmyslu a našich domácností. A byla vyvinuta ve spolupráci s průmyslem, aby mohla přinést výsledky v rekordně krátkém čase,“ uvedl místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič, který vede práci Energetické platformy EU.

Energetická platforma EU nabízí zejména menším subjektům příležitost zajistit si stabilní dodávky plynu za nižší ceny, a to oslovením nových trhů a dodavatelů. Toho lze dosáhnout s pomocí „centrálních odběratelů“ nebo „zástupců jménem“, kteří budou poskytovat podporu při vyjednávání a přepravě dodávek plynu.

Nákup plynu společnostmi je sice zcela dobrovolný, ale členské státy EU musí zajistit, aby místní společnosti předložily svou poptávku po ekvivalentu 15 procent závazků každého členského státu k naplnění zásobníků plynu, jak je stanoveno v nařízení o skladování plynu.

Okno pro zadávání poptávek na nákup plynu bude otevřeno do 2. května. Po předložení poptávky bude tato poptávka agregována a nabídnuta službou AggregateEU s cílem přilákat konkurenceschopné globální dodávky plynu. Poté, co budou poptávka a nabídka sladěny, budou společnosti s dodavateli jednat o konečných podmínkách smluv.

(nik)