INZERCE

Emise z uhelné elektrárny. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Emisní povolenky prudce zlevňují. Spekulanti v panice utíkají z trhu

Ruská agrese na Ukrajině má nečekaný dopad na trh s emisními povolenkami. Tato zvláštní daň za vypouštění emisí oxidu uhličitého z velkých zdrojů znečištění za posledních sedm dní spadla z 95 na 65 eur za tunu. Pád prohlubuje útěk finančních spekulantů z trhu.

Ještě před rokem se jedna povolenka v evropském systému EU ETS obchodovala za necelých 40 eur. Od té doby rostla a rostla, až se přiblížila hranici 100 eur. Rekord padl v úterý 8. února, kdy cena povolenky pro tento rok uzavřela na hodnotě 97 eur. Hlavně ekonomicky slabší země začaly volat po zásahu a sražení hodnoty povolenky na přijatelnější úroveň.

Emisní povolenku si můžeme představit jako daň ze spalování fosilních paliv, která prodraží každou megawatthodinu elektřiny vyrobené z uhlí – v závislosti na účinnosti spalování – o 1900 až 2250 korun, v případě plynových elektráren o 900 až 1450 korun. Takový byl propočet z prosince loňského roku, kdy povolenka stála necelých 90 eur. Cena povolenky byla spolu s cenou zemního plynu hlavním tahounem růstu cen elektrické energie na burzách do extrémních hodnot. Burzovní růst se následně přelil do ceníků pro koncové spotřebitele – průmyslové podniky, domácnosti i všechny ostatní odběratele.

Nyní to vypadá, že čím víc ruských okupantů se pohybuje na ukrajinském území, tím cena povolenky padá níže. Ve středu 23. února, těsně před invazí, byla jedna povolenka za 95 eur. Při dnešním obchodování na německé energetické burze EEX se cena zhroutila až na 55 eur, aby následně část ztráty umazala a vrátila se k 65 eurům za tunu emisí. Tím dobré zprávy končí, protože cena elektřiny na nejbližší měsíce a roky na energetických burzách dál roste – vinou zdražujícího plynu.

Vývoj ceny emisní povolenky (v eurech)

Vývoj ceny povolenek EU ETS na německé energetické burze (EUR/t). Zdroj: EEX

Analytik a investor Michal Šnobr na Twitteru zmínil obavy, z ekonomických důsledků ukrajinského konfliktu pro země Evropské unie. Důsledkem ruské agrese bude vysoká inflace, nízký růst nebo dokonce pokles ekonomiky. Svou roli mohou mít i úvahy o delší životnosti německých jaderných elektráren, které dle původního plánu měly skončit do letošního prosince.

Specializovaný web Carbon Pulse zmiňuje celou řadu zpráv, které hrají pro pokles hodnoty povolenek. Pád ceny prohlubuje masivní odliv peněz finančních investorů, nebo chcete-li spekulantů, z povolenkového trhu. Italská průmyslová lobby Confindustria požaduje dočasné zastavení systému emisních povolenek. Do třetice lze zmínit obavy z přerušení dodávky ruského plynu.

Změny na povolenkovém trhu mohou nastat s blížícím se termínem 30. dubna, kdy majitelé velkých elektráren, tepláren a průmyslových podniků musejí odevzdat povolenky odpovídající emisím oxidu uhličitého za rok 2021. Poté se ukáže, zda je povolenek na trhu spíš nedostatek, nebo nadbytek.

David Tramba