INZERCE

Zástupci plynařských společností na pracovním setkání v Soluni představili své plánované investice do systémů, které provozují, zaměřené na zvýšení přepravní kapacity zemního plynu vertikálního koridoru. Foto: DESFA

Eliminace úzkých hrdel. Plynový koridor sever-jih by měl posílit klíčové propojení pro energetickou bezpečnost Evropy

Realizace cílených projektů na odstranění úzkých hrdel v plynovodech a posílení propojení mezi sítěmi zemí evropského jihu a severu, které umožní obousměrné toky jsou klíčové. Zaznělo to na pracovním setkání v Soluni k vertikálnímu koridoru pro zemní plyn, které uspořádal řecký provozovatel přepravní soustavy DESFA. Dalšími účastníky byli společnosti Gastrade, ICGB, Bulgartransgaz, Transgaz, FGSZ a EUSTREAM (jako pozorovatel), které provozují přepravní soustavy zemního plynu a LNG v Řecku, Bulharsku, Rumunsku, Maďarsku a na Slovensku.

Evropa byla dříve závislá na ruském zemním plynu. V roce 2021 dosahoval dovoz plynu z Ruska 155 miliard krychlových metrů. Tohle množství představovalo 45 procent dodávek plynu do Evropské unie a pokrylo 40 procent její spotřeby.

Ruský plyn je dnes ale příliš toxický. Vladimirovi Putinovi pomáhá financovat válku proti Ukrajině – obdobně jako jeho ropa.

Jednou z náhradních alternativ je vyjma těžby v Norsku například americký plyn z břidlic dopravovaný loděmi ve zkapalněné formě přes Atlantik. A právě k příjmu plynu v tomto skupenství je možné využít evropské přístavy od severu k jihu.

Zástupci plynařských společností na pracovním setkání v Soluni představili své plánované investice do systémů, které provozují, zaměřené na zvýšení přepravní kapacity zemního plynu vertikálního koridoru.

Současně předložili výsledky svých nezávazných tržních testů, včetně počátečních odhadů budoucí poptávky po kapacitě v propojovacích bodech svých soustav.

Vedoucí představitelé plynařských společností na pracovním setkání v Soluni. Foto: DESFA

Tyto kroky jsou nedílnou součástí procesu zvyšování přenosové kapacity vnitrostátních systémů v dotčených zemích na základě ustanovení nařízení EU.

Účastníci se zároveň dohodli, že přijmou koordinovaná opatření s cílem provést nezbytné investice a dokončit proces přidělování budoucí dopravní kapacity prostřednictvím svých sítí do roku 2024. Za tímto účelem se dohodli na zřízení příslušné pracovní skupiny, která bude tohoto úsilí plnit na po sobě jdoucích zasedáních, počínaje Sofií v říjnu 2023.

Plynový koridor
Maria Rita Galli, generální ředitelka DESFA. Foto: DESFA.

„V dnešním rychle se vyvíjejícím energetickém prostředí je životně důležité spolupracovat v regionu na rozvoji flexibilních plynových cest, zajištění optimálního využití naší infrastruktury, což ji učiní nákladově efektivnější a odolnější vůči budoucnosti,“ uvedla Maria Rita Gali, generální ředitelka společnosti DESFA.

„Jsme opravdu rádi, že jsme měli možnost setkat se s našimi protějšky v regionu a posílit naši spolupráci, abychom umožnili plynulý tok plynu v jihovýchodní a střední Evropě a odstranili jakákoli úzká hrdla v našich systémech. To zvýší bezpečnost dodávek, skladovací kapacity všech zemí, další diverzifikaci dodávek plynu a umožní další optimalizaci naší společné infrastruktury. V tak všestranném energetickém prostředí je důležité, abychom upevnili dlouhodobou bezpečnost dodávek, a to nejen pro region, ale také pro Evropu jako celek,“ doplnila.

Aktivace vertikálního koridoru významně posílí úlohu zúčastněných zemí v zabezpečení dodávek na trhu EU s energií tím, že poskytne příležitost přístupu k diverzifikovaným zdrojům dodávek zemního plynu prostřednictvím evropských přepravních soustav a systémů LNG.

Tento potenciál se dále rozšíří s využitím infrastruktury pro obnovitelné plyny a vodík.

(nik)