INZERCE

Marek Trešl, produktový a marketingový ředitel Hyundai Motor Czech. Foto: Hyundai Motor Czech

Elektromobily nebudou podle manažera Hyundai za pár let tak drahé, srovnají se s vozy se spalovacím pohonem

Zákaz prodeje nových osobních vozů se spalovacími motory od roku 2035 se blíží, i když definitivní podoba ještě jasná není. Evropský parlament sice už plán potvrdil, ale Rada EU své rozhodnutí zatím odložila. Jisté ale i podle automobilek je, že přechod na elektromobilitu se blíží a ty zdůrazňují, že připravený na přechod budou. Zcela bezemisní modely aut chce Hyundai Motor Czech podle svého marketingového ředitele Marka Trešla nabídnout už mezi lety 2025 a 2030. „Obáváme se spíše toho, aby na to byl připravený český trh. Nízká míra, respektive zpoždění v přijetí bezemisních vozů českými zákazníky oproti západní Evropě hlavně z důvodu nižší kupní síly může představovat větší riziko. Stejně jako méně rozvinuté infrastruktury koncových nabíjecích bodů,” zdůraznil v rozhovoru pro Ekonomický deník.

Autoprůmyslu se navíc ještě dříve má dotknout i chystaná emisní norma Euro 7. Proti ní se staví teď jak automobilky, tak i vláda nebo poslanci. Podle nich nebude mít průmysl totiž dost času na zavedení jejich požadavků a zároveň to bude stát další investice, které by výrobci mohli využít právě na přípravu k ukončení výroby vozů se spalovacím motorem v roce 2035. Ministr dopravy Martin Kupka v pondělí uvedl, že doufá ve změnu „nerealistických požadavků“, které by Euro 7 kladlo na automobilový průmysl, i v odložení začátku platnosti normy, a to alespoň o čtyři roky.

Co dalšího řekl Marek Trešl v rozhovoru pro Ekonomický deník? To se dočtete níže:

Doba bezemisních aut se přiblížila, v rámci EU se zatím pracuje s rokem 2035, ale například i podle českého poslance Ondřeje Lochmana jsou automobilky připraveny produkovat každý druhý automobil jako bezemisní už dokonce v roce 2030 – tedy o pět let dříve, jak řekl v rozhovoru pro Ekonomický deník. Je vaše automobilka skutečně  připravena?

Elektromobilita je globálním trendem a při přípravě dlouhodobého produktového plánu pro evropský trh včetně České republiky, byl termín očekávaného konce spalovacích motorů zohledněn. Mohu potvrdit, že už mezi lety 2025 a 2030 významně přibude v nabídce naší značky řada nových modelů, které budou 100% bezemisní. Čistě elektrické vozy budou letos v našem nošovickém závodě představovat už 14 procent výroby a očekáváme, že v roce 2030 se tento podíl bude pohybovat kolem 70 procent.

Existují rizika, která by podíly mohla ovlivnit?

I když bude naším úkolem a hlavní výzvou zajistit dostatek surovin a součástek pro výrobu baterií a dalších klíčových komponent bezemisních vozů, obáváme se spíš nepřipravenosti českého trhu. Nízká míra či zpoždění v přijetí bezemisních vozů českými zákazníky oproti západní Evropě, zejména z důvodu nižší kupní síly a méně rozvinuté infrastruktury koncových nabíjecích bodů může být na českém trhu větším rizikem.   

Životnost baterie je stejná nebo vyšší než životnost vozu

Europoslanec Alexandr Vondra v rozhovoru pro Ekonomický deník podotkl, že výměna baterie elektromobilu po deseti letech provozu může stát až dvojnásobek zůstatkové hodnoty vozu. A dále, že v současnosti nenabízí řešení pro dálkovou kamionovou a autobusovou dopravu, pro případ karavanů nebo tahání přívěsů.

Elektromobily nabízíme na českém trhu už od roku 2016. Z našich interních testů i ze zkušeností reálných uživatelů už dávno víme, že životnost trakční baterie je minimálně stejná nebo vyšší než životnost celého vozu. Elektromobily Hyundai s nájezdem hodně přes čtvrt milionu kilometrů mají reálný je pokles kapacity baterie pouze v jednotkách procent. Není tedy důvod k těmto obavám a poplašným zprávám. Naše současné elektromobily například umožňují tažení přívěsu o hmotnosti až 1,6 tuny.

Souhlasíme ale s tím, že bateriová technologie není úplně vhodná například pro dálkovou nákladní dopravu. Zde, ale i v autobusové dopravě může být řešením pohon vodíkovým palivovým článkem, který poskytuje plně bezemisní provoz, dlouhý dojezd a rychlé tankování. I s tímto řešením naše společnost počítá, máme zkušenost s provozem kamionů ve Švýcarsku a nově i v Německu. Bohužel, vodík je zatím drahý v oblasti pořizovacích i provozních nákladů a čeká na rozšíření sítě plnicích stanic.

Pro speciální užití, jako například ve vozech záchranných či bezpečnostních složek, stejně u závodních aut či veteránů je řešením spalování syntetických paliv, která rovněž mohou být bezemisní, avšak jejich výroba je a bude značně energeticky náročná.

Elektromobily Hyundai Kona. Foto: Hyundai Motor Europe
I samotné automobilky ale mnohokrát varovaly, že vývoj bezemisních technologií je finančně velmi náročný a že to povede k tomu, že auta i v ČR zdraží o desítky tisíc korun. Můžeme tedy očekávat, že budeme mít bezemisní auta, ale velmi drahá?

Je pravda, že cena elektromobilů je v současnosti skutečně významně vyšší než cena srovnatelně velkých vozů se spalovacím či hybridním pohonem. Očekává se však, že s rostoucími počty vyrobených vozů a souvisejícími úsporami z rozsahu, ale zejména v souvislosti rostoucí konkurencí na trhu se bude již mezi lety 2025 a 2030 cena elektromobilů sbližovat s cenou vozů se spalovacím motorem. Cenu nenavyšují jen vyšší nároky na pohonné jednotky, ale i trvale rostoucí požadavky na bezpečnost, asistenční i komfortní výbavu. Našim cílem, a totéž i konkurence, je přinést už kolem roku 2025 elektromobil s cenovkou ve výši zhruba 20 – 22 tisíc euro, tedy přibližně 500 tisíc korun. Navíc se současně s rozvojem elektromobility v západní Evropě i s elektrifikací firemních fleetů výrazně zvýší i nabídka zánovních elektromobilů, které budou stále v záruce a plně použitelné. 

Kolik vaše automobilka ročně aktálně  investuje do vývoje elektromobilních, bezemisních aut?

Na investice do čisté mobility, do elektrifikace, za celou Hyundai Motor Group, která ale kromě Hyundai zahrnuje i značku KIA a prémiovou značku Genesis, plánujeme mezi lety 2022 a 2030 vynaložit 19,4 bilionu wonů, tedy zhruba 450 miliard korun.

Politici a odborníci z průmyslu nejen v Česku, ale i z dalších zemí, kde je silný autoprůmysl, jako třeba v Německu, varují, že konec spalovacích motorů ohrozí spoustu pracovních míst. Jak velké změny očekáváte?

Bezesporu dojde ke změně struktury významné části dodavatelského řetězce. Ale zatímco v některých oborech pracovní místa ubydou, v jiných, často spojených s elektrotechnickými obory a vývojem software, jich naopak bude víc. Můžeme potvrdit, že řada dodavatelů v automobilovém odvětví se tomuto trendu už přizpůsobuje.

V našem českém výrobním závodě HMMC v Nošovicích jsme úspěšně prošli podobnou transformací, kdy jedna ze dvou linek pro výrobu převodovek, zaměřená na ty manuální, byla vloni transformována na linku pro kompletaci jednotek trakčních baterií pro naše elektrifikované verze modelu TUCSON. 

Na autoprůmysl může dopadnout ještě dříve navrhovaná emisní norma Euro 7. Podle ministra dopravy Martina Kupky je pro Českou republiku nepřijatelná, znamená ohrožení výroby osobních i nákladních aut a autobusů a snížení dostupnosti nových aut a jejich zdražení, klade totiž nároky nejen na samotné motory, ale i brzdové systémy a další komponenty. Jak velké dopady norma bude pro vás mít?

Při přípravě aktuálně naplňovaného produktového plánu včetně pohonných jednotek byl očekávaný návrh Euro 7 zohledněn a zavedení normy tak pro naší značku rovněž nepředstavuje velké překvapení. Modely, které budou v době zavedení normy nabízené, budou disponovat technickými řešeními, které splnění normy umožní. Tuto oblast má ve své gesci především naše technické a vývojové středisko v Rüsselsheimu, nicméně nejvíce diskutovanými jsou především oblasti nově zaváděných emisí, například z otěru komponent brzdové soustavy nebo pneumatik.

Po evropských orgánech požadujeme v součinnosti s ACEA (Evropská asociace výrobců automobilů) právě především upřesnění ohledně limitů pevných částic z komponent brzdové soustavy a pneumatik. Z pohledu importéra pak bude důležitá také možnost zachování výjimky – přechodného období pro možnost doprodeje vozidel vyrobených v předchozích obdobích a to následující rok po začátku platnosti přísnější normy EURO 7.

Monika Ginterová