Neděle, 17. října, 2021

Elektrobusy Škoda E’CITY pro Prahu dnes vyráží na zkušební jízdy. Testovat se budou v plzeňském provozu

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Škoda Transportation uspěla v tendru pražského dopravního podniku a pro Prahu dodá elektrobusy. První ze série čtrnácti dvoupólových bateriových vozidel Škoda 36BB E’CITY dnes vyjíždí do plzeňských ulic na zkušební jízdy bez cestujících. Výrobce tak otestuje základní vozové funkce v rámci přípravy na homologaci elektrobusu pro provoz v České republice. 

Zkušební jízdy mají ověřit, zda je prototyp elektrobusu připraven na zahájení typových zkoušek a homologaci. V rámci testovacích jízd výrobce Škoda Transportation ověří například správné nastavení pohonu, brzd a dobíjení či dojezdy v různých režimech nebo zrychlování.

Navážou typové zkoušky a homologace

Testováním projde také topení, ventilace a klimatizace či ovládacího software. Zkušební jízdy by také měly odhalit případné vibrace nebo nežádoucí hluk z motoru, náprav a diferenciálu. 

„Zkušební jízdy jsou důležitým milníkem při zavádění nového typu vozidla do provozu. Přejeme si, aby dopadly co nejlépe, výrobce mohl záhy u sebe navázat typovými zkouškami a homologací těchto elektrobusů pro provoz v České republice, abychom do Prahy dostali maximálně vyladěná vozidla v požadovaném termínu,“ říká předseda představenstva a generální ředitel Dopravního podniku Praha (DPP) Petr Witowski.

Foto: DPP

Odborné i laické veřejnosti a všem fanouškům MHD pražský dopravní podnik nové elektrobusy společně se Škoda Transportation představí v listopadu na letošním ročníku veletrhu autobusů a hromadné dopravy CZECHBUS 2021, který se bude konat na výstavišti v pražských Letňanech. 

Příprava nabíjecí infrastruktury

DPP odhaduje, že první cestující v Praze se bude moci novým elektrobusem svézt ještě před letošními Vánoci. Zbylých třináct vozidel si dopravce převezme do konce ledna příštího roku. V mezičase připravuje a staví nabíjecí infrastrukturu v garážích Vršovice a na konečných zastávkách Strašnická a Želivského.

Na všech třech místech je v současnosti postavena nosná konstrukce a stožáry pro nabíjecí trolejové stopy. Na Strašnické a Želivského je výstavba včetně trolejových stop prakticky dokončena, zbývá pouze doplnit signalizaci napěťového stavu, provést příslušné zkoušky a elektrickou revizi zařízení. Přípojky k trolejovému vedení z měnírny Strašnice jsou také dokončeny.

„V garáži Vršovice jsme nedávno provedli zkoušky a upřesnění polohy jednotlivých odstavů elektrobusů s ohledem na bezpečné a pohodlné vyjíždění a zajíždění vozidel do nabíjecích míst. Aktuálně zde připravujeme montáž nosných prvků včetně nabíjecích trolejových stop. Napájecí technologie měnírny Michle je již hotová, dokončení a zprovoznění těchto nabíjecích míst předpokládáme v první polovině letošního listopadu,“ popisuje vedoucí jednotky Provoz Autobusy DPP Jan Barchánek.

Foto: DPP

Po dodání prvního elektrobusu proběhne testování vozidla nejen na lince, ale i správné nastavení a případné úpravy polohy troleje na všech nabíjecích místech tak, aby byl zajištěn budoucí bezproblémový provoz.

Ekologický provoz

„Moderní doprava ve městech si žádá moderní a ekologická řešení. Elektrobus Škoda E’CITY splňuje tyto parametry a má unikátní řešení dobíjení. Během dne, kdy je v provozu, se totiž nabíjí pomocí pantografu přímo ze stávající infrastruktury pro tramvajové či do budoucna plánované trolejbusové vedení. V noci se pak v garáži dobije jeho baterie na maximum. Je tak vhodný právě do měst, která toto vedení již mají a Praze tak vhodně doplní aktuální flotilu vozidel. Cestující i obyvatelé města pak jistě ocení velký komfort v podobě tiché jízdy,“ uvádí prezident skupiny Škoda Transportation Petr Brzezina.

Vozidlo je již v základních barvách nového jednotného stylu PID a fanoušci MHD jej v následujících dnech uvidí především na trase z Borských Polí, přes náměstí Milady Horákové do Černic, odkud se přes přivaděč na Přeštice bude vracet zpět na Borská Pole. DPP a Škoda Transportation plánují elektrobus představit veřejnosti na letošním, jubilejním 10. ročníku středoevropského veletrhu autobusů CZECHBUS v Praze.

Tomáš Rovný

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter