Není to jen Bohemia Energy a její dceřiné společnosti. Cenu elektřiny již pod tlakem vývoje na burzách navýšilo celkem 35 dodavatelů. Z těch známějších v přehledu nechybí Centropol Energy, MND či Lama Energy. Mnozí alternativní dodavatelé jsou tak o desítky procent dražší než tradiční hráči na trhu – ČEZ, PRE a E.ON.
Konkrétní situace se mírně liší v závislosti na regionu. Výše zmíněný počet 35 zdražujících dodavatelských firem se týká dodávek domácnostem na území hlavního města Prahy. Úplný přehled dodavatelů, kteří v poslední době přistoupili k navýšení ceny uvádíme v přehledu níže. Zdrojem informací byl nezávislý srovnávač cen elektřiny a plynu na odborném webu tzb-info.cz.
Kdo již oznámil zdražení elektřiny:
- Od září: Pražská energetika, MND, SPP, České teplo, Eagle Energy, TGC Energie, Energofin, Elimon, Moravská plynárenská, Hanácká plynárenská, NWT, První moravská plynární
- Od října: Centropol Energy, Vemex Energie, Corasta, IN Energie, Bidli Energie, Easy Power, Free for You, Lidová energie, Energie na doma, Zelená elektřina, Energie Pro, Ray Energy
- Od listopadu: Bohemia Energy, Comfort Energy, X Energie, Europe Easy Energy, Armex Energy, Lama Energy, Carbounion Bohemia, Gas International, Clever Energies, Rodinná energie, Český Energetický Dodavatel
Ve výše uvedeném výčtu chybí ČEZ, který zatím navýšil cenu jen u vybraných produktů. Konkrétně od 1. října upravil ceníky u smluv uzavřených na dobu jednoho, dvou nebo tří let. Většina domácností má klasickou smlouvu na dobu neurčitou, u níž se zatím cena neměnila. Mezi insidery na energetickém trhu se nicméně spekuluje, že ČEZ oznámí zdražení krátce po sněmovních volbách. Stejně tak lze do konce roku očekávat zdražení u všech ostatních dodavatelů – otázka je, o kolik to bude.
Pražská energetika (PRE) sice od září také zdražila, přesto patří k cenově přijatelnějším dodavatelům. Pokud vezmeme modelový příklad domácnosti se základním tarifem D02 a spotřebou 3 megawatthodiny elektřiny za rok, v případě PRE zákazník za rok zaplatí 17 562 korun včetně DPH. Zato u některých alternativních dodavatelů by stejná modelová domácnost zaplatila až 27 tisíc korun.
Výše zmíněná cifra se týká menší dodavatelské společnosti Carbounion Bohemia vlastněné podnikatelem Petrem Pauknerem. Na svém webu uvádí, že v případě tarifu D02 si nově účtuje 4570 korun (5530 korun včetně DPH) za každou dodanou megawatthodinu. Tímto drastickým zdražením tak překonala i společnost Bohemia Energy s jejím nedávným navýšením tržní složky ceny elektřiny na dvojnásobek.
Většina dodavatelů se chrání výpovědními lhůtami, ale existují výjimky. Pokud však dodavatel navýší cenu elektřiny (nebo zemního plynu), zákazník má podle zákona od smlouvy odstoupit a přejít k jinému dodavateli. Změnu lze provést většinou již od prvního dne následujícího měsíce.
Mohlo by vás zajímat
David Tramba
Aktuální srovnání vybraných cenových nabídek pro typické domácnosti v Praze se spotřebou 3 ?MWh elektřiny ročně uvádíme v následujícím srovnání. Zdrojem byl kalkulátor cen elektřiny na webu tzb-info.cz. Jedná se o celkové náklady včetně distribuce a DPH.