Francouzská energetická skupina EDF se chystá od března zdražit elektřinu britským odběratelům. Ostrovní regulátor Ofgem má podezření, že výrobci elektrické energie manipulují s cenami.

Britský regulátor Ofgem (Office of Gas and Electricity Markets) má podle listu Financial Times indicie, na jejichž základě podezírá ostrovní energetické skupiny z manipulace velkoobchodním energetickým trhem a cenami energie. Úřad dokonce energetickým společnostem hrozí pokutami a trestním stíháním, pokud se ukáže, že je podezření opodstatněné.

Jako OPEC

Ofgem se domnívá, že britské energetické firmy mohly v minulosti navyšovat ceny na základě manipulace s vyrobenou energií ve vztahu k využití svých kapacit. Tyto domněnky se opírají o údajné nesrovnalosti ve vykazování vyrobené elektřiny a porovnání s tím, jaký objem elektrické energie přenesla společnost National Grid, která provozuje elektrické sítě. Analytici Financial Times dokonce hovoří o dopisu, který Ofgem zaslal energetickým společnostem.

Podle lidí z blízkosti Ofgemu byl dopis výrobcům rozeslán jako varování, že budou-li se nevysvětlitelné výkyvy na trhu opakovat, bude následovat vyšetřování. „Ofgem bere svou odpovědnost za plynulý chod energetického trhu velmi vážně,“ píše se mimo jiné v dopise.

Společnosti prý mohly v předem určený den uměle snížit produkci elektrické energie, čímž na trhu vytvořily očekávání poklesu nabídky a tím vyvolat růst ceny. Poté mohly na trh dodat elektřinu, která byla dražší, než bývalo v daném čase obvyklé. Větší rozsah takové manipulace s trhem mohl být zaznamenán především v průběhu zimních měsíců, kdy je poptávka po elektřině nejvyšší.

Pěkný přivýdělek

Ceny tak mohly v tomto období vyrůst až na 1500 liber za megawatthodinu, přičemž velkoobchodní cena se během většiny roku pohybuje pod 50 librami. Jeden z obchodníků dokonce v minulém roce v jeden okamžik za elektřinu zaplatil až 2,5 tisíce liber za megawatthodinu. Došlo k tomu při mimořádně velkém snížení nabídky elektřiny na trhu.

Takové výkyvy mohly samozřejmě výrazně zvýšit zisky výrobcům elektrické energie a naopak způsobit nemalé škody těm, kteří od nich elektřinu nakupují a dále distribuují. V konečném důsledku se uměle navýšené ceny promítnou do účtů, které za elektřinu platí koncoví uživatelé. Tedy domácnosti, firmy a v neposlední řadě i stát.

Britský trh s elektřinou byl velmi volatilní v minulých týdnech. Příčinou byla mimo jiné odstávka několika francouzských jaderných elektráren, které se podrobovaly běžné kontrole. Kromě toho došlo k určitému poškození podmořského elektrického kabelu, který spojuje Francii a Velkou Británii skrze kanál La Manche. Tok elektřiny z kontinentu na Britské ostrovy se tak na přechodnou dobu výrazně omezil.

EDF od března zdraží

Bez ohledu na aféru kolem manipulace s velkoobchodním trhem se francouzská energetická společnost EDF chystá od března elektřinu zdražit. Obyvatelé Velké Británie si tak budou muset připlatit v průměru 8,4 procent. Podle listu Financial Times nepomohly ani zásahy vlády, která se snažila takovému cenovému skoku zabránit.

Zdražení, mimochodem první po třech letech, které společnost EDF provedla, jen odráží poslední vývoj na trhu s elektřinou. K tomu je zapotřebí připočíst vliv slabší libry, která se dosud nevrátila na úrovně před hlasováním o vystoupení Velké Británie z EU.

Francouzská EDF se připojila k několika dalším výrobcům elektřiny, kteří přislíbili, že energii nebudou zdražovat během nadcházejících zimních měsíců. Na zdražení elektřiny společností EDF budou podle listu Financial Times reagovat i další výrobci. Pro britskou vládu to znamená nepříjemnou komplikaci, neboť se právě z jara chystá představit soubor opatření, která mají snížit cenu elektřiny, vyrobené z obnovitelných zdrojů.

Elektřina už levnější nebude

Analytici ale varují, že by koncoví spotřebitelé měli počítat s tím, že elektřina bude zdražovat bez ohledu na zdroj, jenž ji vyrobí. Data S&P Global Platts ukazují, že velkoobchodní ceny elektřiny na Ostrovech během minulého měsíce vzrostly o 16 procent a jsou dokonce meziročně o 63 procent vyšší.

Vzrostly i ceny zemního plynu, ale ve výrazně menší míře. EDF už se nechala slyšet, že zdražení elektřiny bude kompenzovat snížením cen plynu o 5,2 procent, a to od ledna. Pro koncové spotřebitele, kteří mají standardní duální tarif, to bude znamenat čistý pokles cen energie o 1,2 procenta.

„Chceme vyjít vstříc našim loajálním zákazníkům tím, že jim přes zimu zlevníme plyn a zdražení elektřiny odložíme až na březen,“ řekla listu Financial Times ředitelka zákaznického oddělení EDF Beatrice Bigoisová.

-usi-